Gmina Wałcz
78-600 Wałcz ul. Dąbrowskiego 8
  
     szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
Protokoły z sesji Rady Gminy:
Protokół nr L/10 z sesji Rady Gminy w Wałczu odbytej w dniu 27 maja 2010 r.

Protokół nr L/10

z sesji Rady Gminy w Wałczu odbytej w dniu 27 maja 2010 r.


Sesja odbyła się w sali narad Urzędu Gminy w Wałczu ul. Dąbrowskiego 8 i trwała w godzinach od 14,oo do 15,3o.

Obrady prowadził Przewodniczący Rady Gminy – Dariusz Szałowiński.

Protokółowała – Lucyna Brożek inspektor ds. obsługi rady gminy.


W posiedzeniu udział wzięli :

-Panie i Panowie radni - według załączonej listy obecności (załącznik nr 1 do niniejszego protokołu),

-Wójtowie Gminy wraz podległymi pracownikami Urzędu - według załączonej listy obecności (załącznik nr 2 do niniejszego protokołu) .


Pkt.1.Sprawy organizacyjne :


a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum ,


Otwierając obrady Przewodniczący Rady Gminy przywitał wszystkich obecnych. Następnie stwierdził że na sali obecnych jest 12 radnych , co stanowi quorum do prowadzenia prawomocnych obrad i podejmowania uchwał.

Nieobecni radni:

-Mariusz Jankowski,

-Barbara Bukwald-Fryca– radna przybyła na sesję w trakcie trwania obrad,

-Robert Wojdylak.


b) zatwierdzenie porządku obrad sesji,


Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że Wójt Gminy zgłosił propozycję wprowadzenia zmian do porządku obrad i dopisanie w punkcie 6 dodatkowej uchwały w sprawie dofinansowania inwestycji drogowych na drodze powiatowej nr 2307Z w miejscowości Rudki i nr 2323Z w miejscowości Szwecja. Projekt tej uchwały był omawiany na posiedzeniach komisji.


Zapytał czy są jakieś uwagi do tej propozycji lub inne wnioski do porządku obrad. Innych propozycji do porządku obrad nie zgłoszono.

Przewodniczący poddał pod głosowanie porządek obrad wraz ze zgłoszoną poprawką w następującym brzmieniu:


1.Sprawy organizacyjne :

a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,

b) zatwierdzenie porządku obrad,

c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.


2.Wnioski i zapytania radnych.


3.Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie między sesjami .


4.Realizacja opłat za wodę i ścieki za I kwartał 2010r.


5.Omówienie koncepcji modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnych na

terenie gminy.


6. Podjęcie uchwał:


1) w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2010,


2) w sprawie inkaso opłaty miejscowej .


3) w sprawie dofinansowania inwestycji drogowych na drodze powiatowej nr 2307z w miejscowości Rudki i nr 2323z w miejscowości Szwecja.


7. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, informacje , komunikaty.


8.Zakończenie sesji.


Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie. Głosowało 12 radnych.


c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że protokóły z poprzednich sesji były dostępne w biurze Rady Gminy i wyłożone do wglądu przed sesją. Zapytał czy są uwagi do treści protokołów. Uwag nie zgłoszono. Protokoły z 48 i 49 sesji Rady Gminy w Wałczu zostały przyjęte jednogłośnie bez odczytywania. Głosowało 12 radnych.


Ad.2.Wnioski i zapytania radnych.


Nikt z radnych nie zabrał głosu.


Ad.3. Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie między sesjami .


W informacji z pracy w okresie między sesjami Wójt Gminy omówił następujące tematy :


  • Miesiąc maj poświęcony był na dopięcie spraw związanych z przetargami i przygotowaniem

dokumentacji na inwestycje , które mają być zrealizowane w 2010 roku. Prowadzimy rozmowy z wykonawcami na sporządzenie dokumentacji na utworzenie przedszkoli w Strącznie i Różewie. Mamy obawy czy zdążymy na czas w Różewie. Mamy też problemy z wykonaniem dokumentacji na odcinki dróg , na których chcemy kłaść dywaniki asfaltowe.

  • W tym miesiącu trwały też prace nad zapięciem arkuszy organizacyjnych szkół na rok szkolny

2010-2011. Temat jest trudny , bo koszty rosną a liczba dzieci się obniża i trzeba te arkusze tak zorganizować żeby planowane pieniądze wystarczyły , chociaż są obawy czy to będzie możliwe.

  • Pogoda utrudnia nam niektóre prace związane z remontem dróg własnym systemem, bo nawet

bieżące łatanie dziur w czasie opadów jest niemożliwe. Dlatego wstrzymujemy się z tymi pracami i czekamy na lepszą pogodę.

  • Mocno zastanawiamy się co robić dalej z potrzebami mieszkaniowymi , które z dnia na dzień

radykalnie rosną i trudno będzie w tym roku nawet te najpilniejsze potrzeby zrealizować. Jest to trudny problem tak, że rozważamy nawet dokwaterowanie dodatkowych osób do rodzin , które notorycznie nie płacą czynszu za zajmowane mieszkania gminne.

  • Jesteśmy w ciągłym kontakcie z zarządcami lasów państwowych i architektem, który prowadzi

całą dokumentację związaną z przygotowaniem działek , które chcemy zamienić po to żeby uporządkować niektóre sprawy zwłaszcza w zakresie dróg.

  • Są pewne problemy , pomimo że nie mamy wielkich kredytów, z uzyskaniem kredytów w

WIOŚ i Banku Ochrony Środowiska ponieważ poprzeczka została dość mocno podniesiona. Wymaga się teraz tyle dodatkowych dokumentów, że mamy obawy czy na czas zdążymy wszystko przygotować.

  • Dostaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa przez Urząd Marszałkowski na salę gimnastyczną

w Karsiborze i musimy w określonym czasie przygotować cały program ponieważ dofinansowanie dotyczy roku 2010-2012. Będziemy musieli przesunąć pieniądze z roku 2012 na rok 2011 i dogadać się z wykonawcą żeby część tych płatności , które zostaną przydzielone można było wypłacić w miesiącu styczniu czy lutym przyszłego roku.

  • Pojawiają się problemy wychowawcze z młodzieżą w naszych szkołach. Dzieci są coraz

trudniejsze, a coraz mniejsze jest zainteresowanie i zachowaniem i nauką ze strony rodziców. Na tym odcinku jest sporo do zrobienia i o tym rozmawiamy z dyrektorami szkół.

  • Coraz większy problemem jest z płatnościami za wodę i ścieki i tu musimy podjąć bardziej

drastyczne działania. Ponad 70 rodzin dostało pisma uprzedzające ich o zamiarze odcięcia dopływu wody jeżeli nie podejmą z gminą ustaleń co do terminu i sposobu spłaty tych zadłużeń. Niestety upomnienia i wezwania do zapłaty nic nie dają , a ludzie zaczynają reagować dopiero wówczas kiedy przyjeżdża ekipa do odcięcia wody. Nie możemy sobie pozwolić na dalsze tolerowanie takiej sytuacji, bo jest to nie w porządku w stosunku do tych odbiorców, którzy solidnie płacą za zużytą wodę. To są decyzje trudne i niepopularne, ale nie ma innego wyjścia. Jesteśmy gotowi pomóc rodzinom w trudnej sytuacji materialnej , rozkładając należność na raty , ale musi być z ich strony jakaś deklaracja.




  • Mamy trudności ze znalezieniem projektantów , bo wszyscy mocno są obłożeni pracą i nawet

zastanawiamy się nad poszukaniem kogoś z zewnątrz, bo w projektowaniu naszych inwestycji mamy duży poślizg. Mimo to chcemy do końca czerwca przeprowadzić wszystkie przetargi żeby zdążyć z robotami do końca roku, bo im szybciej je wykonamy tym będzie taniej.

  • Pani Kierownik GOPS też ma problemy jeżeli chodzi o płatności dla podopiecznych. Dziś

ze strony naszych mieszkańców jest tak dużo roszczeń i oczekiwań, że nie wiemy jak długo budżet Ośrodka to wytrzyma.

Podsumowując trzeba sobie jasno powiedzieć, że rok bieżący zapowiada się nieciekawie.


Zastępca Wójta Gminy poinformował, że 17 maja br. złożone zostały dwa wnioski do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie inwestycji . Pierwszy wniosek dotyczy dofinansowania budowy wodociągu Nakielno-Prusinówko , wodociągu Witankowo-Czapla-Wiesiółka i wodociągu do kampingu w Zdbicach. Jeżeli ten wniosek przejdzie to będziemy już mieli wykorzystane całe 4 mln. zł. dostępne z PROW-u do roku 2013. Drugi wniosek został złożony na tzw. „Dystrybucję odnawialnych źródeł energii” , a chodzi konkretnie o zainstalowanie 14 lamp solarnych na terenie gminy.

Być może na koniec czerwca zostanie ogłoszony nabór wniosków w programie „Odnowa wsi” . Na poprzedniej sesji mówiłem , że w związku z tym będziemy musieli zmienić plany odnowy miejscowości. Chcielibyśmy do tej odnowy złożyć modernizację kolejnych trzech boisk : Dzikowo, Wiesiółka i Różewo, ale z tych środowisk nie ma żadnej aktywności. Może być taka sytuacja , że kiedy ogłoszą nabór wniosków trzeba będzie te plany robić natychmiast w jak najszybszym czasie. Jeżeli w planach odnowy nie będzie zapisów o tych zadaniach to w momencie ogłoszenia naboru nie zdążymy tego zrobić. Dlatego uczulam radnych na to aby zainteresowali się tematem.


Do informacji przedstawionych przez Wójta Gminy i jego Zastępcę nie zgłoszono żadnych pytań.


Ad.4.Realizacja opłat za wodę i ścieki za I kwartał 2010r.


Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że zestawienia opłat za wodę i ścieki za I kwartał 2010r. wszyscy radni otrzymali wraz z materiałami na sesję.

Zapytał czy są jakieś pytania lub uwagi do tego dokumentu.


Uwag ani pytań nie zgłoszono . Zestawienie stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Na salę weszła radna Barbara Bukwald-Fryca. Stan radnych 13.


Ad.5.Omówienie koncepcji modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnych na

terenie gminy.


Kierownik referatu ds. gospodarki wodno-ściekowej Tadeusz Wenio omówił koncepcję modernizacji sieci wodociągowo-kanalizacyjnych na terenie gminy . Jednocześnie na tablicy interaktywnej przedstawił mapę gminy z wrysowanymi odcinkami sieci wodnych i kanalizacyjnych , które są planowane do wybudowania na terenie gminy w najbliższych latach.


Koncepcja przedstawiona przez Kierownika Tadeusza Wenio stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.


Dyskusja.


Zastępca Wójta Gminy powiedział, że w opracowanej parę lat temu koncepcji budowana oczyszczalnia ścieków w Szwecji przewidywała podłączenie do niej wsi Zdbice . Jeżeli jednak ruch turystyczny w Zdbicach nie będzie się rozwijał, jeżeli na sprzedawanych działkach nie będą powstawały nowe domy to temat wodno-kanalizacyjny Zdbice-Szwecja może być odłożony w czasie na bardzo długo. Trzeba zatem mieć świadomość, że koncepcja przedstawiona dziś jest to jakiś pomysł , ale zakładamy tu pewne rzeczy , które będą miały wpływ na jej realizację.


Radny Florian Guzowski powiedział, że chciał zapytać kiedy powstanie mapa z tymi wszystkimi mediami wodno-kanalizacyjnymi , które już zostały wykonane , a tego wykonano przecież dużo. Taka mapa powinna być żeby wszyscy zobaczyli jak to wygląda , bo liczby nie przemawiają do ludzi tak jak obraz. Z drugiej strony chciałem kolegom i koleżankom radnym powiedzieć, że baza w Kołatniku jest prowadzona wzorowo. Jest tam czysto i panuje idealny porządek i za to należą się słowa uznania dla Pana Kierownika Tadeusza Wenio.


Radny Witold Zalewski zapytał czy w tych planach , które przedstawił Kierownik Wenio była mowa o wsi Chude i czy była tam mowa o budowie sieci kanalizacyjnej czy też dopiero o fazie projektowej ?


Kierownik Tadeusz Wenio odpowiedział, że miejscowość Chude jest miejscowością o bardzo trudnych uwarunkowaniach i są tam trudności z odprowadzeniem ścieków od zbiornika . Oczywiście ta koncepcja przewiduje całościowe rozwiązanie gospodarki ściekami w tej wsi , ale czy będzie to oczyszczalnia czy kolektor nad tym pracują projektanci.


Radny Witold Zalewski powiedział, że koncepcja to jest jakiś pomysł więc dlaczego na tej mapie nie znalazło się żadne odnotowanie na temat tej koncepcji ?


Kierownik Tadeusz Wenio odpowiedział, że nie można było wyrysować na mapie sieci , bo jeszcze nie wiadomo jak to będzie wyglądało. Dużo jest uwarunkowań i nie tylko finansowych , ale także środowiskowych i nie jest łatwo znaleźć racjonalne rozwiązanie.


Radny Witold Zalewski powiedział, że skoro o tym temacie się mówi to w koncepcji powinien on się znaleźć , bo w budżecie jest to zadanie zapisane na 2011 rok . Zresztą w budżecie sprzed roku 2006 też ten temat był ujęty , ale do dziś nie został zrealizowany.


Zastępca Wójta Gminy powiedział, że temat Chudego trwa tak długo , bo kwestia środków finansowych to jest jedna sprawa. Wnioskiem, który złożyliśmy do PROW-u w maju wyczerpaliśmy możliwości wsparcia inwestycji wodno-kanalizacyjnych, wzięliśmy swoje 4 mln. zł. i więcej nie dostaniemy. Druga kwestia jest taka, że cały czas się zastanawiamy co będzie tańsze. Na dzień dzisiejszy jest zlecone przeprowadzenie badań geologicznych, żeby odpowiedzieć na pytanie co będzie tańsze , czy tłoczenie ścieków do Wiesiółki czy być może jakieś inne rozwiązania. Miesiąc temu poszło zlecenie do firmy z Koszalina, która ma nam na to pytanie odpowiedzieć i dopiero potem podejmiemy kolejne kroki.


Wójt Gminy dodał, że trzeba kierować się nie tylko chęciami , ale też rozsądkiem skoro wydajemy pieniądze społeczne. Parę ładnych lat temu była zrobiona dokumentacja na oczyszczalnię ścieków w Dębołęce , która teraz leży na półce. Ta oczyszczalnia gdyby została wybudowana , dla tak małej i nie rozwojowej miejscowości przy produkcji 30 m 3 na dobę mogłaby przyjąć tylko 10 m3 ścieków dowożonych , co nie dawałoby nam żadnych efektów, bo mieszkańcy z okolicznych wsi nie mogliby swoich ścieków dowozić. Byliśmy w programie zlewni rzeki Noteć , gdzie zakładaliśmy wykonanie kilku zadań wspólnie z 16 innymi gminami , ale ten plan niestety nie wypalił. W tym programie Chude miało być podłączone pod Skarztusz i to byłoby najlepsze rozwiązanie. Czekaliśmy więc na koncepcję gminy Szydłowo, ale kiedy okazało się , że gminy Szydłowo nie stać na budowę kolektora do Skrzatusza i na kanalizowanie tej wsi, choć jest dużo większa od Chudego, to teraz musimy szukać innego rozwiązania. Problem jest jeden , a mianowicie nie ma gdzie odprowadzić oczyszczonej wody , bo nie ma w pobliżu żadnego cieku wodnego, który nie wysycha. Natomiast Chude mając 200 mieszkańców nie może być zrobione prędzej niż dużo większe miejscowości , gdzie ten problem również występuje. Dziś nie wiemy czy będzie nas stać aby zrealizować drogą koncepcję , a później okaże się że ludzie nie będą płacić za ścieki tak jak to się dzieje w wielu innych wsiach. Musimy się też liczyć z tym, że dopóki nie będzie dopłat do kanalizacji wówczas na to całe zadanie trzeba będzie wygospodarować środki własne. Ostateczną decyzję będzie musiała podjąć Rada Gminy. Dziś woda jest ważniejsza niż ścieki i dlatego w Chudym już wcześniej temat wody załatwiliśmy poprzez wymianę całej sieci i podłączenie tej wsi do hydroforni w Witankowie. Podobnie było z kolonią Chwiram , gdzie kilka gospodarstw nie miało wody i obecnie tak samo jest w Wiesiółce , która dotychczas była zaopatrywana z ujęcia prywatnego Pani Sorgowickiej , a teraz czy będzie dofinansowanie czy nie musimy wybudować własne ujęcie wody. Przy okazji załatwimy też temat wody w Czapli –Młyn. Na te tematy będziemy wspólnie rozmawiali i wspólnie podejmowali decyzje , bo wiadomo, że na wszystko nam pieniędzy nie wystarczy. Tutaj trzeba zwrócić też uwagę na duże zaległości w opłatach za wodę i ścieki . Ludzie nie płacą i wcale się nie przejmują tym, że gmina musi to wszystko utrzymywać . Jeżeli okaże się , że nie będzie nas stać na budowę kanalizacji ściekowej w Chudym , to możemy dla tej miejscowości obniżyć cenę ścieków dowożonych do innych oczyszczalni aby w ten sposób ludziom jakoś pomóc. Nie możemy dojść do takich absurdów, że wybudujemy kanalizację za ogromne pieniądze, ale wówczas cena ścieków będzie bardzo wysoka żeby zwróciły się koszty budowy. Jeżeli metr ścieków z Chdego będzie kosztował 15 zł, czy ludzie zapłacą ? Czy wówczas Rada Gminy będzie ustalała cenę ścieków dla każdej wsi oddzielnie ? W Wałczu Drugim jest mała oczyszczalnia i tam rzeczywisty koszt obróbki ścieków kosztuje 8 zł i teraz zastanawiamy się czy nie lepiej byłoby pozostawić istniejące szamba i dopłacać do ścieków dowożąc je do innych wsi . Nie możemy gminy pogrążyć podejmując pochopne i nie przemyślane decyzje .




Radny Witold Zalewski powiedział, że temat ścieków w Chudym występuje co roku w każdym preliminarzu budżetowym. Koncepcja jest to jakieś zamierzenie działalności gminy, dlatego uważam , że albo coś zamierza się zrobić albo nie i w koncepcji powinno to być jasno napisane.


Wójt Gminy powiedział, że musi zwyciężyć zdrowy rozsądek , bo jeżeli na dzień dzisiejszy padnie decyzja budować kanalizację w Chudym, to najpierw musimy rozwiązać problem Nakielna i Strączna , gdzie zrzuca się ścieki od 1500 mieszkańców i gdzie jest „bomba ekologiczna” . W każdej chwili służby sanitarne mogą tam zamknąć oczyszczalnie , bo jest to w otulinie rezerwatu przyrody. Zadaniem numer jeden będzie uporządkowanie najpierw tematu w tych dwóch wsiach. Dziś przygotowujemy koncepcję dla Chudego , ale jest to jeden z najtrudniejszych tematów, ponadto Chude nie jest największą aglomeracją gdzie są problemy ze ściekami. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że są zadnia ważne i ważniejsze. Na początku kadencji była mowa o Chudym , bo mieliśmy to załatwić w programie zlewni rzeki Noteć , ale ten program padł. To nie była nasza zła wola , ale wyszło tak jak wyszło. Woda w Chudym była niezbędna i to zadanie zrobiliśmy za własne pieniądze , bo bez dobrej wody nie da się żyć. Natomiast ścieki spływają do szamba i można je wywozić . Chcemy ten temat załatwić ale w jakiś rozsądny sposób.


Radny Jan Uran zapytał czy , jeżeli do Chwiramu zostanie podłączone Nakielno, Strączno , a w przyszłości i Łąki, ta oczyszczalnia jest przygotowana i da radę wszystkie te ścieki przerobić ?


Kierownik Tadeusz Wenio odpowiedział, że jest zlecone opracowanie koncepcji gospodarki odpadami na bazie Chwiramu i na pewno ta oczyszczalnia będzie musiała być rozbudowana. Projektanci przeliczą ilość ścieków i osadów dopuszczalnych na tym obiekcie i wyniki przedstawią Państwu do analizy.


Wójt Gminy powiedział, że kiedy zostanie zamknięta oczyszczalnia w Strącznie i Nakielnie , to trzeba zwiększyć pojemność Chwiramu o 200 m3 . Warianty są dwa : albo rozbudowa oczyszczalni w Chwiramie , albo podłączenie się do Wałcza . To zależy co będzie tańsze i bardziej ekonomiczne. Najlepszym wyjściem byłoby zrzucanie ścieków do Wałcza , bo wtedy mielibyśmy problem rozwiązany, ale tu wchodzi kwestia ceny jaką ustali dla nas miasto i czy z czasem nie będzie ona drastycznie wzrastać. Same oczyszczalnie ścieków nie są problemem, bo większym kłopotem jest sprawa osadów , które trzeba osuszać i wywozić. Gdyby ścieki płynęły do miasta to ten kłopot też mielibyśmy z głowy. Dla miasta nasze ścieki stanowią tylko niewielki procent wszystkich przerabianych i ich przyjęcie nie będzie dla nich problemem, ale musimy to przeanalizować pod kątem ekonomicznym.


Radna Barbara Bukwald-Fryca zapytała dlaczego są takie duże zaległości w opłatach za wodę ? Jeżeli są tak duże zadłużenia , dlaczego nie odcina się tym ludziom wody ? Dlaczego jedni odbiorcy płacą regularnie , a innym uchodzi bezkarnie nie wywiązywanie się z tego obowiązku ? Skąd wzięły się takie duże zadłużenia ? Jakie gmina ma możliwości oddziaływania na tych odbiorców ?


Skarbnik Gminy Sylwia Siemko stwierdziła, że chcąc odciąć rodzinie wodę trzeba rozważyć możliwości techniczne. Bo jak odciąć wodę jednej rodzinie kiedy w budynku jest wielu odbiorców ? Wszystkie czynności egzekucyjne typu : upomnienia , wezwania do zapłaty, pozwy do sądu o zapłatę są przez gminę prowadzone na bieżąco, aż dochodzi do momentu, że sąd wydaje wyrok o odcięciu wody, co okazuje się jednak technicznie niewykonalne.


Kierownik Tadeusz Wenio dodał , że są takie przypadki kiedy odbiorcy nie płacą przez dwa kwartały , a po zawiadomieniu o zamiarze odcięcia wody wpłacają pewną kwotę . Wówczas cała procedura zostaje zatrzymana, bo odbiorca spełnił wymóg formalny. Następnie dany odbiorca znów przestaje płacić i wszystkie czynności egzekucyjne powtarza się od nowa. Oprócz tego , że trudno jest odciąć wodę jednej rodzinie w budynku wielorodzinnym dochodzi jeszcze sprawa przygotowania ujęcia , z którego odbiorca może sobie donosić wodę do swojego mieszkania , a to są wszystko koszty gminy. Odcięcie wody w prywatnej posesji może być równie trudne jak w bloku, kiedy na przykład przyłącze idzie przez ogródki trzech innych odbiorców . Wówczas trzeba odciąć dłużnika , a jeszcze dodatkowo zrobić przyłącza dla tych pozostałych odbiorców. Jeżeli wybudowanie ujęcia dla nich będzie kosztowało 3 tys. zł. , a zaległość wynosi 1 tys. zł. czy to jest wówczas ekonomicznie uzasadnione ? Dlatego choć te zaległości są wykazane czynności egzekucyjne w stosunku do dłużników cały czas są prowadzone i gmina nigdy z tego nie rezygnuje.


Wójt Gminy powiedział, że jest jeszcze inny aspekt , aspekt społeczny. Jest w gminie jedna rodzina, która od 3 lat nie ma wody i od początku nie płaci za mieszkanie i jest już wyrok eksmisji , ale nie ma gdzie ich przenieść. Kiedy do szkoły przyjeżdżają służby sanitarne i stwierdzają , że dzieci mają wszy to od razu jest zarzut , że to powodu braku wody i podstawowej higieny w rodzinie. Wówczas są naciski na gminę dlaczego ta rodzina nie ma wody. Czasami są to bardzo trudne sytuacje i nie wiadomo jak je rozwiązać. Odcinanie wody zwłaszcza w blokach są to potężne koszty , bo potrzebne są przeróbki instalacji . My poniesiemy te koszty a za chwilę dłużnik zapłaci swoje zadłużenie i wtedy trzeba mu od nowa to ujęcie podłączyć, a wcześniej wydane pieniądze są już bezpowrotnie stracone.


Radny Dariusz Szałowiński zapytał co z koncepcją dotyczącą osadów stałych ? Jeżeli przejdzie wersja podłączenia całej oczyszczalni Chwiram do Wałcza , to wówczas pozostajemy przy Szwecji ?


Kierownik Tadeusz Wenio powiedział, że wszystkie przesłanki są ku temu by gospodarka osadami prowadzona była na terenie oczyszczalni w Chwiramie. Dobór urządzeń i rozwiązanie techniczne pozostawiamy fachowcom. Jest to jedyna oczyszczalnia ,która ma urządzenia do odsączania osadów i ich workowania . Na pozostałych oczyszczalniach jest problem z osadami , które są wylewane na poletka ale nie schną , natomiast odwożenie ich do Gwdy są to potężne koszty. Dlatego lokalizacja tego w Chwiramie jest najbardziej trafna, jednak w innym przypadku urządzenia z Chwiramu mogą być przeniesione i wykorzystane w Szwecji.


Na tym dyskusja się zakończyła i punkt 5 sesji został zamknięty.


Ad. 6. Podjęcie uchwał:


1) projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2010 – uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 13 radnych

-za - 13 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer L/278/10


Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.



2) projekt uchwały w sprawie inkaso opłaty miejscowej – uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 13 radnych

-za - 13 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer L/279/10


Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.



3) projekt uchwały w sprawie dofinansowania inwestycji drogowych na drodze powiatowej nr 2307z w miejscowości Rudki i nr 2323z w miejscowości Szwecja – uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 13 radnych

-za - 13 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer L/280/10


Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.






Ad.7. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, informacje , komunikaty.

Nikt z obecnych nie zabrał głosu.


Ad.8.Zakończenie sesji.


O godzinie 15,3o Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany. Podziękował wszystkim za przybycie i zamknął 50-tą sesję Rady Gminy w Wałczu.


 

 
informacje udostępnił:Rafał Falkowski
informacje wytworzył:Lucyna Brożek
data udostępnienia: 2010-07-20 09:38:46
ostatnia modyfikacja: Rafał Falkowski 2010-07-20 09:38:46 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 159918