Gmina Wałcz
78-600 Wałcz ul. Dąbrowskiego 8
  
     szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
Protokoły z sesji Rady Gminy:
Protokół nr LII/10 z sesji Rady Gminy w Wałczu odbytej w dniu 28 czerwca 2010 r.

   Protokół nr LII/10

z sesji Rady Gminy w Wałczu odbytej w dniu 28 czerwca 2010 r.


Sesja odbyła się w budynku Gimnazjum w Chwiramie i trwała w godzinach od 14,oo do 16,5o.

Obrady prowadził Przewodniczący Rady Gminy – Dariusz Szałowiński.

Protokółowała – Lucyna Brożek inspektor ds. obsługi rady gminy.


W posiedzeniu udział wzięli :

-Panie i Panowie radni - według załączonej listy obecności (załącznik nr 1 do niniejszego protokołu),

-Wójtowie Gminy wraz podległymi pracownikami Urzędu - według załączonej listy obecności (załącznik nr 2 do niniejszego protokołu) .


Pkt.1.Sprawy organizacyjne :


a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum ,


Otwierając obrady Przewodniczący Rady Gminy przywitał wszystkich obecnych. Następnie stwierdził że na sali obecnych jest 12 radnych , co stanowi quorum do prowadzenia prawomocnych obrad i podejmowania uchwał.

Nieobecni radni:

-Mariusz Jankowski,

-Janusz Marchewka,

-Robert Wojdylak.


b) zatwierdzenie porządku obrad sesji,


Przewodniczący Rady Gminy poinformował, że Wójt Gminy zgłosił propozycję wprowadzenia zmiany do porządku obrad poprzez dopisanie w punkcie 6 trzech dodatkowych uchwał. Uchwały te dotyczą:

- realizacji działań związanych z projektem „Polsko-Niemieckie Młodzieżowe Centrum Edukacji i

Komunikacji w Pinnow, Passow, Gryfinie, Chojnie, Przecławiu, Kołbaczu i Karsiborze ”,

- wyrażenia zgody na umorzenie należności pieniężnej ( 2 szt) .

Projekty w/w uchwał są rozłożone na stołach.


Przewodniczący zapytał czy są jakieś uwagi do tej propozycji lub inne wnioski do porządku obrad. Innych propozycji do porządku obrad nie zgłoszono.

Przewodniczący poddał pod głosowanie porządek obrad wraz ze zgłoszoną poprawką w następującym brzmieniu:


1.Sprawy organizacyjne :

a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,

b) zatwierdzenie porządku obrad,

c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.


2.Wnioski i zapytania radnych.


3. Informacja na temat funkcjonowania oświaty (sytuacja finansowa szkół, przebieg inwestycji i remontów, sprawy organizacyjne.


4. Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie między sesjami.


5. Podjęcie uchwał:


1) w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2010,


2) w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości stanowiących mienie Gminy Wałcz na okres 30 lat w formie bezprzetargowej,

3) w sprawie przystąpienia Gminy Wałcz do Stowarzyszenia pod nazwą „Zachodniopomorska Sieć Teleinformatyczna”,


4) w sprawie realizacji działań związanych z projektem „Polsko-Niemieckie Młodzieżowe Centrum Edukacji i Komunikacji w Pinnow, Passow, Gryfinie, Chojnie, Przecławiu, Kołbaczu i Karsiborze ”,

5) w sprawie wyrażenia zgody na umorzenie należności pieniężnej ,

6) w sprawie wyrażenia zgody na umorzenie należności pieniężnej.


6.Omówienie sytuacji mieszkaniowej w gminie.


7. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, informacje , komunikaty.


8.Zakończenie sesji.


Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie. Głosowało 12 radnych.


c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że protokóły z dwóch poprzednich sesji były dostępne w biurze Rady Gminy i wyłożone do wglądu przed sesją. Zapytał czy są uwagi do treści protokołów. Uwag nie zgłoszono. Protokoły z 50 i 51 sesji Rady Gminy w Wałczu zostały przyjęte jednogłośnie bez odczytywania. Głosowało 12 radnych.


Ad.2.Wnioski i zapytania radnych.


Radny Witold Zalewski zgłosił wniosek o rozwiązanie problemu związanego z rozwojem turystyki na terenie gminy Wałcz. Chodzi konkretnie o sprawę zaśmiecania terenów przy rzece w miejscowości Czapla przez uczestników spływów kajakowych. W miejscu gdzie przenosi się kajaki lądem turyści załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne , bo nie ma tam żadnego sanitariatu . Średnio dziennie „przewija się” tam około 100 kajakarzy. W interesie gminy jest rozwój turystyki i dlatego wydaje się , że ten problem trzeba jakoś załatwić. Być może dobrym rozwiązaniem byłoby ustawienie w tym miejscu na sezon dwóch kabin typu „TOI-TOI” , który trwa zaledwie 2-3 miesiące.


Radna Aldona Piaskowska zapytała co jest planowane w związku z dzwonnicą przykościelną w Laskach Wałeckich ? Drugie pytanie dotyczy sprawy reklamowania na terenie wsi sklepów sprzedających tzw. „dopalacze” – czy można zakazać rozlepiania tego typu reklam ?


Radny Florian Guzowski zgłosił wniosek o postawienie kosza na śmieci koło kościoła ponieważ kajakarze idąc do sklepu w czasie postoju zostawiają worki ze śmieciami gdzie popadnie. Później te worki rozrywają okoliczne psy i wiatr roznosi śmieci po całej okolicy. Takie kosze potrzebne są tylko na okres letni kiedy odbywają się spływy kajakowe.


Radny Dariusz Szałowiński zwrócił się do Wójta Gminy z prośbą o wyjaśnienie kwestii związanej z instalacją lamp solarowych we wsi Czapla i innych wsiach na terenie gminy , o czym była mowa na ostatnim posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska (…).


Radny Florian Guzowski poruszył sprawę wałęsających się psów wśród, których trafiają się rzeczywiście bezpańskie , ale wiele z nich ma swoich właścicieli w tej samej wsi. Psy te są zagrożeniem dla ludzi i z tym problemem trzeba coś zrobić.

Radny zgłosił również, że jest propozycja aby w większych wsiach wybudować słupy ogłoszeniowe , takie jak są w mieście, na różne plakaty i ogłoszenia . Są wprawdzie gminne tablice ogłoszeniowe ale służą one do umieszczania informacji urzędowych natomiast obwieszczenia takie jak : występy cyrku , sprzedaż obwoźna, pożyczki bankowe, nekrologi itp. są wieszane na drzewach i płotach , co jest mało estetyczne.


Na tym punkt 2 sesji został zakończony.


Ad.3. Informacja na temat funkcjonowania oświaty (sytuacja finansowa szkół,

przebieg inwestycji i remontów, sprawy organizacyjne.


Wójt Gminy na wstępie poinformował , że są już zatwierdzone arkusze organizacyjne szkół . Na chwilę obecną można powiedzieć , że sytuacja finansowa szkół jest dobra , a nawet są pewne rezerwy w niektórych budżetach szkół. Budżet za 5 miesięcy powinien być wykonany na pograniczu 40 % i ten wskaźnik jest wykazany w większości szkół. W niektórych paragrafach zdarzają się przekroczenia , ale najważniejszy składnik budżetu szkół czyli płace i pochodne wszędzie mieści się w granicach normy.

Od 1 września 2010r. ma być podwyżka wynagrodzeń nauczycieli o 7 % , a tych pieniędzy nie planowaliśmy w budżetach szkolnych, bo one były na tzw. specjalnej rezerwie na podwyżki płac. Jednak nie wiemy czy te 7 % to będzie brutto czy dotyczyć będzie wynagrodzenia zasadniczego , od którego idą wszystkie dodatki . Jeżeli podwyżka dotyczyć będzie kwoty podstawowej , gdzie są jeszcze doliczane dodatki za wysługę lat, wiejski , mieszkaniowy , motywacyjny itp. to wyjdzie nie 7 % ale dużo więcej i dlatego nie wiemy czy nam tej rezerwy wystarczy.

W miesiącu maju br. był też ruch kadrowy , część nauczycieli musiała być przesunięta , część ludzi zatrudniona na umowy okresowe nie otrzymała dalszej propozycji pracy , a w niektórych miejscach są jeszcze wakaty, ale generalnie sytuacja nie jest zła.

Każdy dyrektor wie, że będzie musiał czuwać nad swoim budżetem , bo do tej pory bywało z tym różnie. Ten temat chcemy uporządkować pod względem organizacyjnym i między innymi dlatego nie będzie już trzeciego ogniwa jakim było biuro ASPO . Teraz sytuacja powinna być jasna i klarowna.

Niepokoją nas trochę niektóre sprawy związane z remontami , bo po miesiącach z dużymi opadami deszczu wyszły na jak nieplanowane potrzeby. Na przykład w Szkole w Szwecji trzeba remontować dach , który zaczął przeciekać. Teraz fachowcy muszą się wypowiedzieć czy trzeba go przełożyć całkowicie, czy wystarczy remont uzupełniający.

Mamy już rozwiązany problem w Gostomi jeżeli chodzi o działkę pod budowę sali gimnastycznej, bo konserwator zabytków wyłączył z rejestru całą działkę na której stoi szkoła i na której ma być wybudowana sala. Teraz projektant ma wolną rękę i przystąpił do wykonania potrzebnej dokumentacji. Chcieliśmy tam zrobić jeszcze chodnik od osiedla bloków do szkoły , ale cała działka jest wpisana do rejestru zabytków więc też będzie potrzebna zgoda konserwatora zabytków i o taką zgodę musimy wystąpić.

W związku z likwidacją ASPO odbył się konkurs ofert na stanowiska związane z prowadzeniem spraw oświatowych . Zgłosiło się dość dużo chętnych również dotychczasowi pracownicy ASPO. Jak było do przewidzenia najlepszą wiedzą na temat spraw finansowych i kadrowych oświaty wykazali się dotychczasowi pracownicy i pięć osób zostało przez komisję zakwalifikowanych do zatrudnienia w gminie. Pani te będą zatrudnione w komórce księgowości i będą podlegały bezpośrednio pod skarbnika gminy. Z osób nowych zakwalifikowany został jeden mężczyzna na stanowisko specjalisty ds. oświaty , który przedstawił ciekawą ofertę . Będzie on zatrudniony od 1 sierpnia 2010r. Jedna pracownica ASPO zakwalifikowała się do Referatu Rolnictwa (…) na stanowisko specjalisty ds. budownictwa i praktycznie tylko jedna osoba z ASPO nie została nigdzie zatrudniona . Jednak w najbliższych miesiącach szykuje się wakat w księgowości z powodu zmiany miejsca zamieszkania jednej z naszych pracownic i wówczas będzie znów konkurs i szansa na zatrudnienie. Wszystkie nowo zatrudnione osoby pierwsze umowy będą miały na czas określony , a jeżeli się sprawdzą to mają szansę na stałe zatrudnienie.

Podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do modernizacji korytarzy w Szkole Podstawowej w Karsiborze . Koszt zadania szacujemy na 300 tys. zł. Ta szkoła jest w remoncie i diametralnie zmienia swój wygląd , a korytarze były w opłakanym stanie , dlatego remont był po prostu konieczny. Cały remont tej szkoły wraz z salą gimnastyczną ma być skończony do 31 sierpnia 2011 roku. Po remoncie będzie to jedna z najładniejszych szkół w naszej gminie.

Są pewne kłopoty i opóźnienia jeśli chodzi o przygotowanie punktu przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Różewie i już wiadomo, że na 1 września br. nie będzie on gotowy , ale Pani Dyrektor zrobi pewne zmiany organizacyjne i przez 1-2 miesiące jakoś się przemęczy.

Dziś największym naszym problemem i bolączką jest projektowanie , bo na wszystkich odcinkach czy to na drogach , czy w oświetleniu ulicznym czy w sprawach budowlanych są kłopoty ze znalezieniem projektantów , a przede wszystkim kosztorysantów. Tych fachowców jest za mało i po prostu nie wyrabiają się z czasem.

Wraz z likwidacją ASPO od 1 lipca br. każda szkoła będzie miała swoje indywidualne archiwum i dokumenty z ASPO zostaną do tych szkół przekazane. Nie może być bowiem tak, że część dokumentów jest w archiwum u nas a część w szkołach , ta sprawa musi być ujednolicona.

W miesiącu sierpniu będzie ogłoszony konkurs na dyrektora Szkoły Podstawowej w Szwecji w związku z odejściem dotychczasowego dyrektora Pana Piotra Marszałka. Na razie funkcję tą pełni w zastępstwie jedna z nauczycielek Pani Mirosława Bartczak.

Kończą się kontrakty dyrektorów szkół w Gostomi i w Różewie. Ponieważ z pracy obu Pań jesteśmy zadowoleni , a prowadzone przez nich szkoły osiągają dobre wyniki planujemy przedłużyć im kontrakty bez ogłaszania konkursu.


Nasze gimnazja pobiły na głowę gimnazja miejskie jeśli chodzi o wyniki nauczania i wypadły najlepiej w powiecie, a w województwie są na 6 lub 7 miejscu. Oba gimnazja zrobiły radykalny krok wyprzedzając miasto o 2 punkty w klasyfikacji. Duża grupa naszej młodzieży w różnych konkursach wiedzowych i sportowych na szczeblu ponad gimnazjalnym pozajmowała dobre pozycje. Jest to powód do dumy i zadowolenia , że pieniądze włożone w oświatę procentują i nie zostały zmarnowane.

Generalnie można powiedzieć, że w finansach oświaty nie jest źle , a po reorganizacji jeszcze bardziej będziemy nad tymi sprawami czuwali. W dalszym ciągu będziemy inwestowali w oświatę , bo musimy konkurować z innymi szkołami. Dziś trwa walka o ucznia , bo ilość dzieci radykalnie spadła. W Zespole Szkół nr 3 w Wałczu do szkoły podstawowej jest uczniów tylko na utworzenie 1,5 klasy. Dlatego miasto będzie wyciągało ręce po nasze dzieci , a więc jeżeli chcemy żeby nasze dzieci chodziły do nas musimy nasze szkoły unowocześniać i wyposażać w atrakcyjny sprzęt . Dziś niestety to nie rodzic decyduje o wyborze szkoły , ale sam uczeń , a żeby go zachęcić musimy oferować coś atrakcyjnego , jakieś nowości, jakieś koła zainteresowań, coś co takie dziecko zaciekawi i przekona do wyboru naszej szkoły. Musimy wszyscy pamiętać o tym , że każde dziecko to 7 tys. zł. , a przy 10 dzieciach jest to już 70 tys. zł. dla szkoły. Dlatego każda szkoła musi mieć , tak modne ostatnio, tablice interaktywne , które są bardzo pomocne w nauce i zachęcają dzieci do aktywnego udziału w lekcji.

Gimnazjum w Chwiramie zostało wicemistrzem zawodów w piłkę nożną wygrywając z drużyną ze Szczecina gdzie ponad 60 % graczy pochodzi z zaplecza „Pogoni Szczecin” . Taki wynik mówi sam za siebie.

Można powiedzieć , że wychowaliśmy sobie niezłych dyrektorów , którzy wiedzą jak dbać o swoje szkoły i mamy też dobrą kadrę pedagogiczną , chociaż ostatnio jest nadmiar nauczycieli wychowania fizycznego , filologii polskiej oraz anglistów. Niestety PWSZ w Wałczu jakby nie analizuje tych danych i nadal prowadzi kierunek wychowania fizycznego mimo , że przygotowuje potencjalnych bezrobotnych. Te dane na temat zapotrzebowania powinny być weryfikowane i kierunki studiów ustalane pod potrzeby rynku.

Na razie nie mamy wizji co zrobić ze szkołą w Dębołęce , gdzie liczba dzieci spada , ale z kolei liczba urodzeń wskazuje na wzrost w najbliższych latach. Zastanawiamy się jak się na najbliższe lata ustawić. Niedobrym zjawiskiem jest to , że większość dzieci z Górnicy chodzi do szkoły w Piecniku gm. Mirosławiec , bo tam jest bliżej niż do Karsiboru. Nie jest to może duża grupa , ale zawsze jakoś uszczupla nasze szkoły. Dziś jest rywalizacja o ucznia między szkołami w Karsiborze, Lubnie i Piecniku i w ciągu najbliższych 5-ciu lat ktoś musi przegrać , bo dla tych trzech szkół jest za mało dzieci. Niestety Lubno jest zagrożone tym, że za kilka lat będzie miało tylko pojedyncze klasy , a więc koszty utrzymania jednego ucznia znacznie wzrosną i do tej szkoły trzeba będzie więcej dopłacać z budżetu gminy. Pani Dyrektor wie o tym bardzo dobrze i musi dołożyć starań żeby ściągnąć jak najwięcej dzieci do swojej szkoły. My też mamy pewne pomysły jak uatrakcyjnić tą szkołę i zachęcić rodziców oraz dzieci do wyboru właśnie tej, a nie innej placówki.

Kończąc temat oświaty można śmiało powiedzieć , że sprawy oświaty mamy opanowane i nie ma tu większych zagrożeń , ani ze strony finansowej ani organizacyjnej.


Radny Florian Guzowski powiedział, że dla zachęcenia dzieci z Górnicy może trzeba ufundować jakieś wyprawki do szkoły ? Może to przekonałoby rodziców do wysłania dzieci do szkoły w Karsiborze czy do gimnazjum w Lubnie.


Wójt Gminy odpowiedział, że rok temu zostało zrobione boisko sportowe w Karsiborze i założona została szkółka piłkarska żeby przyciągnąć dzieci . Ale dyrekcja ze szkoły w Piecniku też koło tego tematu chodzi , a główny aspekt to różnica w odległości , bo z Górnicy do Piecnika jest tylko 3 km a do Karsiboru prawie 8 km. Jest pewna grupa ludzi , których nic nie przekona i żadne argumenty do nich nie docierają , a jest często tak, że to niestety dzieci a nie rodzice decydują o wyborze szkoły.


Radny Dariusz Szałowiński powiedział, że jest to także wpływ tradycji , bo jeżeli z dziada pradziada dzieci chodziły do Piecnika to nie chcą się teraz przenosić . Ponadto szkoła w Piecniku też ma nową salę gimnastyczną i jest tam zarówno szkoła podstawowa jak i gimnazjum w jednym budynku . To są argumenty działające na korzyść Piecnika.


Wójt Gminy powiedział, że dyrektorką szkoły w Piecniku jest mieszkanka Lubna i ona też na pewno dostała od swojego organu prowadzącego polecenie aby „ściągała” dzieci z Lubna do szkoły w Piecniku. My obiecujemy różne rzeczy , ale oni też podejmują działania aby zachęcić dzieci i zdobyć ich dla siebie jak najwięcej. W Piecniku mają takie klasy, które liczą po 10 osób , a w tym 50 % stanu dzieci w klasie są to dzieci z Górnicy. Pani Burmistrz z Mirosławca na samej Górnicy nie może jednak bazować i dlatego zrobi wszystko aby dzieci z Pruchnowa i Bronikowa zasiliły szkołę w Piecniku. Dzisiaj chcąc żeby szkoła była atrakcyjna trzeba iść na nowości , które dzieci przyciągają.

Radny Dariusz Szałowińska powiedział, że skoro gimnazja wypadły tak dobrze to trzeba tą informację nagłośnić , żeby ludzie wiedzieli , że są to szkoły o wysokim poziomie nauczania.

Poinformował, że UKS „Błyskawica” działający przy Szkole Podstawowej w Dębołęce zdobył po raz trzeci mistrzostwo Polski w biegach na radioorientację. Dzięki temu na stałe już mają puchar przechodni Ministra Sportu . Ta szkoła jest zagrożona , bo ma najmniej dzieci , ale też ma się czym pochwalić. Ponadto w rankingu szkół podstawowych zajęła trzecie miejsce i choćby z tego tytułu można by było zakupić im tablicę interaktywną taką jak mają pozostałe szkoły.


Wójt Gminy powiedział, że co miesiąc są spotkania z dyrektorami szkół podstawowych. Zapotrzebowanie tablicę na razie zgłosiła tylko szkoła w Gostomi , natomiast dyrektorka z Dębołęki nic nie sygnalizowała. Możemy takie tablice jeszcze zakupić , ale najważniejsze jest aby dzieci rzeczywiście z nich korzystały . Taka tablica powinna pracować w tygodniu minimum 15-17 godzin , ale do jej obsługi trzeba też przygotować kadrę .


Na tym dyskusja się zakończyła i punkt 3 sesji został zamknięty.


Ad.4. Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie między sesjami .


Zastępca Wójta Gminy Janusz Bartczak poinformował, że wykonawca powoli dochodzi do najtrudniejszego momentu z inwestycją Górnica-Karsibór , a mianowicie do zakupu i montażu skomplikowanych elementów jakimi są tłocznie. Nigdy jeszcze nie mieliśmy z tymi urządzeniami do czynienia i trzeba będzie też przeszkolić załogę do ich obsługi. Ta inwestycja jest droga, ale wszystko to co będzie montowane będzie monitorowane . Co tydzień spotykamy się z wykonawcą , a największym kłopotem jest to , że nie możemy ani trochę odstępować od projektu i każdą zmianę musimy uzgadniać z Urzędem Marszałkowskim, a nie zawsze wszystkie zmiany są akceptowane. Wykonawca chce skrócić termin realizacji zadania i przymierza się do oddania go do 31 sierpnia 2010r.

* W miesiącach wakacyjnych w 14 wsiach powstaną planowane place zabaw. Szczegółowy harmonogram realizacji w rozbiciu na wsie znajduje się do wglądu w biurze Urzędu Gminy.

* Jest trochę kłopotu z wykonawcą jeżeli chodzi o modernizację boisk sportowych w Lubnie i Karsiborze. Zaproponowana technologia nie do końca nam się podoba i dlatego uprzedziliśmy wykonawcę, że w takim stanie pewnych elementów nie odbierzemy .

* Kończy się w Nakielnie uzbrojenie działek budowlanych za zatoką nakielską . W tej chwili na terenie działek sieć wodociągowa i kanalizacyjna jest położona i teraz będą one włączane do hydroforni i oczyszczalni ścieków.

* Jest rozpisany przetarg na wodociąg Nakielno- Rutwica –Prusinówko. Termin wykonania tego zadania planowany jest na 30 listopada 2010 r.

* Uruchomiona została inicjatywa „liderowska” . Po raz kolejny Fundacja „Lider Wałecki” wygrała projekt spartakiadowy dla dzieci i młodzieży i od 1 lipca br. 80 dzieci z terenu gminy wyjedzie na tygodniowe wczasy do Mrzeżyna , gdzie jest piękny kompleks sportowy z potężną salą gimnastyczną, siłownią , boiskiem do gry w sqosch-a i oddaloną o 200 m plażą. W takich warunkach nasze dzieci na pewno jeszcze nie odpoczywały. Ponadto przez okres wakacji w każdej ze szkół na terenie gminy będą zorganizowane 10-dniowe półkolonie dla miejscowych dzieci. Te dzieci będą dożywiane i będą miały wiele atrakcji wraz z jednodniowym wyjazdem nad morze i jest prośba aby radni zainteresowali się przebiegiem tych zajęć, bo zależy nam na tym aby pieniądze zostały dobrze wykorzystane . Oprócz tego 20 dzieci ze szkół gimnazjalnych spędzi 5 dni w gospodarstwie agroturystycznym w Szwecji, gdzie odbędzie się dla nich kurs animatorów sportu połączony z wypoczynkiem , spływami kajakowymi i wycieczkami krajoznawczymi.

* Wspólnie z czternastoma Lokalnymi Grupami Działania Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowany zostanie w miesiącu wrześniu turniej piłkarski dzieci . Rozgrywki będą podzielone w następujący sposób : w przedziale wiekowym klasy I-III tzw. „żacy” – rozgrywki w Witankowie , klasy IV-VI tzw. „orliki” – rozgrywki w Karsiborze. Będą to rozgrywki gminne , potem odbędą się rozgrywki powiatowe i na koniec września przeprowadzone zostaną w Kaliszu Pomorskim rozgrywki wojewódzkie. Dyrektorzy szkół o tym wiedzą i mają za zadanie przygotować młodzież. Żeby nie było konkurencji zawody o „Puchar Wójta Gminy” będą rozegrane między drużynami zgłoszonymi przez sołectwa w przedziale wiekowym 13-16 lat.


Radny Dariusz Szałowiński zapytał czy Fundacja „Lider Wałecki” nie mogłaby zorganizować szkolenia dla opiekunów wycieczek , bo ostatnio na rynku jest na to spore zapotrzebowanie ?


Radna Agnieszka Cybulska odpowiedziała radnemu, że takie szkolenia przeprowadza Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli .

Zastępca Wójta Gminy powiedział, że każdy dyrektor szkoły ma w swoim budżecie środki na dokształcanie nauczycieli i jeżeli uzna za wskazane szkolenie w zakresie opiekuna wycieczek ma na to pieniądze. Jeżeli chodzi o osoby nie będące nauczycielami to „Lider” w ramach swoich zadań nie szkoli osób dorosłych tylko dzieci i młodzież. Ale skoro jest taki sygnał to sprawdzimy czy są jakieś możliwości w tym zakresie .


Radny Witold Zalewski zapytał czy te kolonie , o których mówił Zastępca Wójta, są odpłatne ?


Zastępca Wójta Gminy odpowiedział, że za 10 dniowe półkolonie jest odpłatność w kwocie 30 zł, bo musi być wkład własny. Dzienna stawka żywieniowa wynosi 7 zł , jest planowany wyjazd nad morze , do parku linowego , jest również zapewniona opieka pedagogów . To wszystko kosztuje i realnie koszt takiej półkolonii wynosi około 300 zł za każde dziecko i musi być 10 % wkładu własnego. Rekrutacja odbywa się w szkołach , a o wszystkich szczegółach poinformują Państwa dyrektorzy szkół.


Na tym pytania radych się wyczerpały i punkt 4 sesji został zamknięty. Przewodniczący ogłosił 10 minutową przerwę w obradach.


Po przerwie.


Na salę weszła Pani Elżbieta Kowalska Dyrektor Gimnazjum w Chwiramie . Przewodniczący obrad oddał jej głos.


Elżbieta Kowalska Dyrektor Gimnazjum w Chwiramie przeprosiła radnych, za to że o godz.14,oo nie mogła przywitać uczestników sesji , a powodem był fakt, że akurat w tym czasie odbywało się posiedzenie rady pedagogicznej kończące rok szkolny. Powiedziała, że jest jej niezmiernie miło gościć szanownych radnych i przedstawicieli gminy. Zaprosiła wszystkich do zwiedzania budynku szkoły i sal lekcyjnych zwłaszcza tych radnych, którzy dotychczas nie mieli okazji ich obejrzenia. W imieniu własnym i uczniów podziękowała Radzie Gminy za wsparcie , pomoc i życzliwość jaką cały czas szkoła otrzymuje oraz za nagrody ufundowane dla dzieci, które w ciągu roku poczyniły największe postępy w nauce. Ci radni , którzy byli na zakończeniu roku widzieli jakie miny mieli uczniowie , którzy nigdy dotychczas nie otrzymali żadnej nagrody. Dzieci były zaskoczone i zachwycone. Było to dla nich bardzo ważne. Wiemy , że tych uczniów przeciętnych trzeba wzmacniać i doceniać ich wysiłek i pracę, bo to przekłada się później na osiągnięcia całej szkoły . Cieszy fakt, że w tym roku Gimnazjum osiągnęło bardzo dobry wynik na egzaminie gimnazjalnym lepszy niż gimnazja miejskie. W części matematycznej wynik jest o 1,5 punktu lepszy od miasta. Jeżeli chodzi o wieś to w województwie zachodniopomorskim nasze gimnazjum jest zdecydowanie najlepsze . W części humanistycznej mamy lepsze wyniki niż średnia powiatowa. Przy językach jest trochę inaczej ale nie ma co ukrywać, że dzieci w mieście zaczynają naukę języków już w przedszkolach. Mimo to jesteśmy zadowoleni z osiągnięć naszych uczniów , bo nie jest wcale tak źle.


Wójt Gminy powiedział, że Pani Dyrektor nie pochwaliła się , że są wśród dzieci talenty w nauce języków obcych. Jeżeli bowiem przychodzi do szkoły dziecko , które uczyło się w podstawówce języka niemieckiego i po roku nauki przechodzi na wyższy poziom w języku angielskim to świadczy o wysokim poziomie w tej szkole.


Dyrektor Elżbieta Kowalska powiedziała, że rzeczywiście jest uczennica ze Szwecji , która uczyła się niemieckiego , ale poszła do klasy z językiem angielskim i będąc w II klasie zakwalifikowała się do wojewódzkiego konkursu języka angielskiego , gdzie jest bardzo wysoki poziom .

Możemy się pochwalić , że w tym roku szkolnym mieliśmy pasmo sukcesów i nawet w Europie wiedzą, że jest Gimnazjum w Chwiramie.


Wójt Gminy powiedział, że ogrom pracy włożony przez pracowników szkoły i wydatki finansowe poniesione na tą placówkę dają wymierne efekty i to najbardziej nas cieszy. Możemy być dumni , że nasze dzieci osiągają wysoki poziom wiedzy i wyróżniają się wśród innych nawet uczniów szkół miejskich. Nie jesteśmy już zacofaną wsią „zabitą dechami”.


Dyrektor Elżbieta Kowalska powiedziała, że proponuje aby w następnej przerwie radni obejrzeli tablicę interaktywną i możliwości jakie to urządzenie daje jeśli chodzi o prowadzenie zajęć oraz przyswajanie wiedzy przez dzieci.



Dyrektor Gimnazjum opuściła salę narad.


Ad.5. Podjęcie uchwał:


1) projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2010– uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 12 radnych

-za - 12 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer LII/281/10


Uchwała stanowi załącznik nr 3 do protokołu.


2) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie umowy dzierżawy nieruchomości stanowiących mienie Gminy Wałcz na okres 30 lat w formie bez przetargowej – uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 12 radnych

-za - 12 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer LII/282/10


Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokołu.


3) projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Wałcz do Stowarzyszenia pod nazwą „Zachodniopomorska Sieć Teleinformatyczna” – uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 12 radnych

-za - 12 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer LII/283/10


Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.


4) projekt uchwały w sprawie realizacji działań związanych z projektem „Polsko-Niemieckie Młodzieżowe Centrum Edukacji i Komunikacji w Pinnow, Passow, Gryfinie, Chojnie, Przecławiu, Kołbaczu i Karsiborze ” – uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 12 radnych

-za - 12 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer LII/284/10


Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

5) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na umorzenie należności pieniężnej,


Wójt Gminy wyjaśnił, że powyższa uchwała oraz następna dotyczą zaległości z tytułu czynszu najmu za mieszkania komunalne. Lokatorzy tych mieszkań Pan Łukasik i Pan Banach nie płacili czynszu i obydwaj zostali już z tych lokali eksmitowani , ale zaległość nadal jest nieuregulowana. Ponieważ obaj lokatorzy są to osoby samotne nigdzie nie pracujące i nie posiadające żadnego majątku są po prostu niewypłacalni i nie można przeprowadzić egzekucji. Obie zaległości sięgają kwoty do 1 tysiąca złotych i jeżeli Rada Gminy wyrazi zgodę zaległości te zostaną umorzone z urzędu jako nieściągalne . W tym celu trzeba podjąć w/w uchwałę . Tego typu procedury są zgodne z obowiązującymi przepisami ustawy o finansach publicznych. Oba mieszkania zostaną zagospodarowane , jedno będzie wystawione na sprzedaż, a drugie przeznaczone pod wynajem.


Radni nie zgłosili uwag do omówionej uchwały .


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 12 radnych

-za - 12 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer LII/285/10


Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.


6) projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na umorzenie należności pieniężnej – uwag do uchwały nie zgłoszono.


Przewodniczący obrad odczytał projekt uchwały i poddał ją pod głosowanie :

-obecnych - 12 radnych

-za - 12 głosów


Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer LII/286/10


Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.


Na tym punkt 5 sesji został zakończony.


Przewodniczący obrad ogłosił przerwę w obradach i zaprosił wszystkich do innej sali gdzie następnie odbył się pokaz tablicy interaktywnej oraz możliwości jakie to urządzenie daje nauczycielowi w sprawnym i ciekawym przeprowadzaniu zajęć , a uczniom w łatwiejszym przyswajaniu wiedzy.


Ad.6.Omówienie sytuacji mieszkaniowej w gminie.


Wójt Gminy poinformował, że w zasobach gminy jest 111 mieszkań . Kilka lat temu tych mieszkań było 600 , ale sukcesywnie były sprzedawane dzierżawcom i ich liczba z roku na rok spadała. W tym roku sprzedano tylko 2 mieszkania , natomiast w stosunku do 4 rodzin są w toku sprawy eksmisyjne z powodu niepłacenia czynszu najmu , a w jednym wypadku z tego względu , że najemca nie mieszka w wynajmowanym lokalu. Mamy 6 prawomocnych sądowych nakazów do zapłaty , ale są problemy z ich wyegzekwowaniem. Na chwilę obecną jest około 40 niezrealizowanych podań o przyznanie mieszkań, natomiast w dyspozycji mamy dwa mieszkania do zasiedlenia. Jedno jest w Dobrogoszczy przeznaczone pod eksmisję , a drugie w Golcach po zmarłym Panu Rucińskim. Jest jeszcze jedno mieszkanie w Domu Samotnej Matki , ale jest ono w dyspozycji Kierownika GOPS –u dla samotnej kobiety dziećmi. Są jeszcze wolne lokale w domu samotnego mężczyzny , ale do końca roku zostaną przekazane dla osób które mają wyroki eksmisyjne. Na dzień dzisiejszy przesiedlona zostanie tam rodzina Gregorków z Popowa, a to mieszkanie otrzyma ich córka z mężem i dziećmi. Jest też do eksmisji lokator z Pilow-u , który zalega gminie dużą kwotę z tytułu czynszu najmu. Staramy się przejąć od Agencji Nieruchomości Rolnych magazyn zbożowy w Boguszynie i zrobić tam następny dom dla samotnych mężczyzn. Jest to duży budynek i jeżeli fachowiec stwierdzi, że wysokość budynku spełnia normy to będzie można zrobić tam około 12 lokali mieszkalnych jednoizbowych. Dziś mamy zapotrzebowanie na co najmniej 50 mieszkań , głód mieszkaniowy ciągle trwa i ciągle wpływają nowe podania. Jest tak duże zapotrzebowanie , że bardzo trudno jest dokonać wyboru komu przydzielić jeżeli już jakieś mieszkanie jest wolne. Robimy co możemy w temacie mieszkań , ale sytuacja jest bardzo trudna. Są również dwie takie sytuacje w gminie gdzie lokatorzy przez pół roku albo i dłużej nie mieszkają w mieszkaniach komunalnych , ale płacą regularnie czynsz najmu i nie ma podstaw prawnych aby im te umowy wypowiedzieć. Niektóre gminy stosują takie praktyki wobec dłużników , że dokwaterowują im dodatkowych lokatorów, zwłaszcza jeżeli są to osoby samotne.Być może jest to rozwiązanie nad, którym trzeba się zastanowić.


Na tym Wójt Gminy zakończył swoje wystąpienie. Radni nie zgłosili żadnych pytań do tego tematu.

Ad.7. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, informacje , komunikaty.


Wójt Gminy udzielił odpowiedzi na zgłoszone na początku sesji pytania:


* Przenośne toalety przy rzece w Czapli -wniosek jest słuszny , ale ktoś by musiał mieć nad tym pieczę. Jeżeli takiej osoby nie będzie to szybko toalety zostaną zdewastowane. Pomyślimy jednak o tym rozwiązaniu , a zajmie się tym kierownik Szczepan Kabatek i inspektor Jan Matuszewski.


* Dzwonnica w Laskach Wałeckich - jest to sprawa księdza. Pięć lub sześć lat temu gmina zakupiła drewno na dzwonnicę , ale resztę miał załatwiać miejscowy ksiądz. Kiedy kończono remont dachu na kościele w Dębołęce wykonawca pojechał do Lasek obejrzał teren i zadeklarował , że może to zadanie wykonać , ale to ksiądz musi wykonać ruch i uzyskać wszelkie pozwolenia od konserwatora zabytków i nadzoru budowlanego. Skoro kościół został wyremontowany nie wypada pozostawić go bez dzwonnicy ale jeżeli to drzewo będzie leżało jeszcze dwa lata to już do niczego się nie przyda. Tutaj muszą się chyba włączyć radni z tego terenu.


* Reklama „dopalaczy” - czy jest prawem dozwolona ustali Straż Gminna w porozumieniu z radcą prawnym. Trzeba też zwrócić uwagę, że nie wolno wieszać żadnych ogłoszeń na drzewach .


* Kosz na śmieci koło kościoła w Szwecji – osoba , która prowadzi działalność gospodarczą i organizuje spływy kajakowe powinna też zadbać o zagospodarowanie śmieci pozostawionych przez turystów. Straż Gminna zainteresuje się tym czy ten przedsiębiorca w ogóle ma pojemniki na śmieci. Skoro chce zarabiać na turystach to musi ponosić jakieś koszty z tym związane. Nie można wszystkiego oczekiwać od gminy zwłaszcza, że jest to teren kościoła. Jeżeli postawimy tam pojemnik to będą do niego wrzucać śmieci nie tylko turyści , ale również mieszkańcy wsi , a gmina będzie musiała za to zapłacić. Jednak tym tematem na pewno się zainteresujemy.


* Słupy ogłoszeniowe – pomysł jest bardzo dobry, bo ogłoszeń i reklam jest coraz więcej i nie ma tego gdzie umieszczać. Są pieniądze sołeckie i można to zrealizować , tylko trzeba się zainteresować jaki będzie koszt. Takie słupy są w mieście zapytamy ile to kosztuje, trzeba sprawdzić też oferty w Internecie.


* Bezpańskie psy – w tym roku do schroniska wywieźliśmy już ponad 10 psów , które wałęsały się na terenie gminy. Musimy jednak pamiętać, że każdy taki pies kosztuje w schronisku 200 zł miesięcznie. Obecnie co miesiąc do schroniska odprowadzamy już ponad 2,5 tys. zł. Jeden pies rocznie to mniej o jedną oczyszczalnię przydomową , bo za psy płaci się ze środków ochrony środowiska. Najczęściej ten problem pojawia się we wsiach Ostrowiec, Kłębowiec i Gostomia. Są to wsie przelotowe i często ludzie przejeżdżający tamtędy po prostu wyrzucają swoje psy pozostawiając je bez opieki.


* Lampy solarowe – na ostatniej komisji temat był mocno dyskutowany więc wymaga wyjaśnienia. Mówiliśmy kiedyś o instalacji samoczynnych lamp solarowych w tych wsiach gdzie nie ma możliwości wybudowania oświetlenia elektrycznego między innymi takie dwie lampy miały stanąć w Czapli. Znaleźliśmy jednak fachowca, który podjął się zrobienia nam kilku projektów. Między innymi zaproponował on żeby w Rutwicy, przy okazji budowy drogi, zamontować oświetlenie parkowe , a te lampy zdjęte wykorzystać do uzupełnienia w innych wsiach. W Czapli miały być lampy solarowe ale on stwierdził, że skoro jest tam skrzynka energetyczna to wystarczy od niej pociągnąć kawałek kabla i ustawić lamp parkowe . Będzie to dużo taniej i tego nie będzie robić energetyka . Z chwilą kiedy projektant zrobi dokumentację my zlecimy elektrykowi z uprawnieniami wykonanie zadania i po sprawie. Na pewno nie będzie to trwało latami. Może się pociągnąć dłużej sprawa porozumienia się z energetyką na dostawienie dodatkowych lamp , tych zdjętych w Rutwicy , w innych miejscowościach . Wstępnie o tym już rozmawialiśmy , bo stan lamp się nie zwiększy zmieni się tylko ich lokalizacja.


Radny Witold Zalewski powiedział, że chce wrócić jeszcze do spływów kajakowych , na które jest coraz większa moda. Przedsiębiorcy , którzy te spływy organizują wypracowują zyski bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Należałoby chyba podjąć z nimi jakieś rozmowy na temat partycypowania w kosztach sprzątania terenów gdzie są postoje kajakarzy.






Wójt Gminy zadeklarował , że pracownicy gminy , a więc Straż Gminna, pracownik ds. ochrony środowiska i pracownik ds. działalności gospodarczej zajmą się tym tematem. Trzeba będzie tych ludzi zaprosić na posiedzenie Komisji Oświaty (…) i temat z nimi przedyskutować, bo każdy chce zarabiać ale od siebie nie daje nic.

Zwracając się do radnych Wójt powiedział żeby podali dla komendanta Straży Gminnej gdzie jeszcze na drogach powiatowych są dziury . Strażnicy objadą teren porobią zdjęcia i wraz z pismem wyślą do Starostwa. Starosta zapewnia , że wszystkie dziury zostały już uzupełnione, dlatego musimy to sprawdzić .


Na tym punkt 7 sesji został zakończony.


Ad.8.Zakończenie sesji.


O godzinie 16,20 Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany. Podziękował wszystkim za przybycie i zamknął 52-gą sesję Rady Gminy w Wałczu.




 
informacje udostępnił:Rafał Falkowski
informacje wytworzył:Lucyna Brożek
data udostępnienia: 2010-10-20 09:25:50
ostatnia modyfikacja: Rafał Falkowski 2010-10-20 09:25:50 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 159919