Gmina Wałcz
78-600 Wałcz ul. Dąbrowskiego 8
  
     szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
Programy i Regulaminy:
REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY WAŁCZ. Z DNIA 23 LUTEGO 2006 ROKU

Załącznik do uchwały Nr XLII/222/06

Rady Gminy w Wałczu

z dnia 23 lutego 2006 roku.



R E G U L A M I N

UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY WAŁCZ.


§ 1. POSTANOWIENIA OGÓLNE.

1. REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU NA TERENIE GMINY WŁCZ zwany dalej „regulaminem” dotyczy zasad i sposobu gromadzenia, usuwania oraz unieszkodliwiania stałych i płynnych odpadów komunalnych oraz utrzymania czystości i należytego stanu porządkowego na terenie gminy.


2. Regulamin nie określa gospodarki odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi ponieważ zasady postępowania z tą kategorią odpadów określają odrębne przepisy prawa.


3. Regulamin obowiązuje :


  1. Właścicieli nieruchomości .

  2. Współwłaścicieli .

  3. Użytkowników wieczystych .

  4. Jednostki organizacyjne .

  5. Osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu .

  6. Inne podmioty władające nieruchomościami , lokalami użytkowymi , mieszkalnymi , obiektami użyteczności publicznej , placówkami handlowymi , gastronomicznymi , magazynowymi i innymi obiektami gospodarczymi .

  7. Kierowników budowy jako osoby odpowiedzialne za nieruchomości będące terenami budowy.

  8. Właścicieli , zarządców i jednostki użytkujące tereny komunikacji publicznej i tereny zieleni .

  9. Właścicieli i zarządców dróg .

  10. Jednostki usługowe posiadające zezwolenie na wykonywanie usług w zakresie odbioru, przewozu i utylizacji odpadów komunalnych stałych i płynnych.


­§ 2.WAŻNIEJSZE DEFINICJE.


  1. Odpady - są to wszystkie zużyte przedmioty oraz substancje stałe a także nie będące ściekami substancje ciekłe powstałe w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej lub bytowania człowieka i nieprzydatne w miejscu i czasie w którym powstały , za odpady uważa się również osady ściekowe .

  1. Odpady niebezpieczne - są to odpady , które ze względu na swoje pochodzenie , skład chemiczny , biologiczny i inne właściwości i okoliczności stanowią zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi albo dla środowiska .

  1. Odpady komunalne stałe i ciekłe - są to odpady powstające w gospodarstwach domowych , w obiektach użyteczności publicznej i obsługi ludności , w pomieszczeniach biurowych , socjalnych , porzucone wraki pojazdów mechanicznych oraz odpady uliczne z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych .

  1. Odpady organiczne (biodegradowalne)- są to wszystkie odpady nadające się do przetworzenia biologicznego ( żywność , odpady ogrodnicze , papier).

  2. Ścieki - są to wprowadzane do wód , do ziemi albo do urządzeń kanalizacyjnych zużyte wody do celów bytowych i gospodarczych .

  3. Ciekłe odchody zwierzęce są ściekami gdy nie są wykorzystywane rolniczo .

  4. Wody opadowe pochodzące z terenów zanieczyszczonych ( stacji paliw, ulic , terenów przemysłowych, dróg , parkingów ) są także ściekami .

  5. Wytwarzający odpady - są to przedsiębiorcy , osoby prowadzące działalność gospodarczą , wytwórczą , indywidualne specjalistyczne praktyki oraz jednostki organizacyjne .

  6. Odbiorca odpadów - jest to osoba fizyczna , prawna , jednostka organizacyjna , która w ramach posiadanego zezwolenia usuwa odpady z miejsc ich powstawania .

  7. Przetwarzanie odpadów – jest to każdy proces fizyczny , termiczny , chemiczny lub biologiczny , który zmienia cechy odpadów dla ograniczenia ich szkodliwości , ułatwienia postępowania z nimi bądź umożliwienia ich wykorzystania .

  8. Składowisko - jest to obiekt służący do usuwania odpadów poprzez gromadzenie ich na powierzchni lub we wnętrzu gruntu (wyrobiska).

  9. Odzysk ( recykling ) – jest to pozyskiwanie metali , tworzyw sztucznych , szkła oraz innych związków nieorganicznych z odpadów.

  10. Punkty zlewne – są to urządzenia techniczne służące do przyjmowania i odprowadzania płynnych odpadów komunalnych siecią kanalizacyjną do oczyszczalni ścieków .


  1. Oczyszczalnie ścieków – są to urządzenia techniczne , w których za pomocą procesów biologicznych lub chemicznych następuje oczyszczanie ścieków komunalnych .

§ 3.OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI :


  1. Obowiązkiem jest utrzymanie czystości i porządku na terenie posesji przez podpisanie umowy na wywóz odpadów z firmą usługową i wyposażenie nieruchomości w urządzenia do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym , porządkowym i technicznym .

  2. Obowiązkiem jest przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej.

W przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub

ekonomicznie nieuzasadniona należy wyposażyć nieruchomość w

zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe lub w przydomową

oczyszczalnię ścieków. Urządzenia muszą spełniać wymagania

określone w odrębnych przepisach .

Przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest

obowiązkowe , jeżeli nieruchomość jest już wyposażona w

przydomową oczyszczalnię ścieków.

  1. Obowiązkiem jest gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych .

  2. Obowiązkiem jest pozbywanie się zgromadzonych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych stałych i ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy .

  3. Obowiązkiem jest uprzątnięcie błota , śniegu ,lodu , śliskości i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości .

Za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości Właściciel nieruchomości nie jest zobowiązany do uprzątnięcia chodnika , na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych .

  1. Obowiązki określone w § 3 pkt 1-5 na terenie budowy należą do wykonawcy robót budowlanych .

  2. Uprzątnięcie i pozbycie się błota , śniegu , lodu i innych zanieczyszczeń z przystanków komunikacyjnych należy do obowiązków przedsiębiorców użytkujących tereny służące komunikacji publicznej.

  3. Utrzymanie czystości i porządku na drogach publicznych należy do zarządcy lub właściciela drogi .

  4. Utrzymanie czystości i porządku na terenach innych niż wymienione w § 3 pkt 1-8 należą do gminy .


  1. W przypadku stwierdzenia nie wykonania obowiązków , o których mowa w § 3 pkt 1-8 Wójt Gminy wydaje decyzję nakazującą wykonanie tego obowiązku . Wykonanie decyzji podlega egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji ( tzw. wykonanie zastępcze) .

  1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do udokumentowania faktu pozbycia się odpadów komunalnych stałych lub ciekłych z ich posesji. Dokumentem tym jest umowa na świadczenie usług podpisana z firmą posiadającą zezwolenie na prowadzenie działalności oraz okazanie aktualnego rachunku dla pracowników Straży Gminnej .

  2. Gmina jest zobowiązana zorganizować odbieranie odpadów komunalnych oraz opróżniać zbiorniki bezodpływowe w przypadku właścicieli nieruchomości , którzy nie zawarli umów z firmą usługową

( wykonanie zastępcze wraz z egzekucją kosztów ).

  1. Obowiązkiem każdego właściciela nieruchomości jest prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów w miejscowościach , gdzie wystawione są pojemniki do tego celu.

  2. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest gromadzenie odpadów organicznych w przyzagrodowych kompostownikach .

  3. Niedozwolony jest indywidualny wywóz odpadów komunalnych stałych i ciekłych na składowiska lub do oczyszczalni ścieków.

  4. Właściciele lub zarządcy posesji wielorodzinnych ( bloki ) mają obowiązek ustalenia wewnętrznych zasad porządku domowego i sposobu odbioru odpadów komunalnych ( wielkość pojemników , umowy indywidualne lub zbiorowe ) i rozliczania się z kosztów odbioru odpadów indywidualnie , przez spółdzielnię lub zarząd .

  5. Pies poza terenem prywatnej i ogrodzonej posesji musi być prowadzony przez opiekuna na smyczy i w kagańcu .

  6. Nieruchomość , na której utrzymywany jest pies musi być wyposażona w tabliczkę ostrzegawczą w miejscu widocznym .

§ 4.ZEZWOLENIA WYDAWANE PRZEZ WÓJTA GMINY


Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminie Wójt Gminy upoważniony jest do wydawania następujących zezwoleń :

  1. Na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości .

  2. Na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych .

  3. Na ochronę bezdomnych zwierząt .

  4. Na prowadzenie schronisk dla bezdomnych zwierząt .

  5. Na tworzenie grzebowisk i spalarni zwłok zwierzęcych i ich części.


§ 5. ZASADY ZBIERANIA I WYWOZU ODPADÓW STAŁYCH.


1. Odpady komunalne drobne :


  1. Wprowadza się obowiązek gromadzenia odpadów komunalnych stałych przez użytkowników posesji w pojemnikach lub kontenerach na ten cel przeznaczonych .

  2. Właściciele działek rekreacyjnych mają obowiązek podpisania umowy z firmą usługową na gromadzenie i wywóz odpadów komunalnych z pojemników.

  3. Pojemniki i kontenery na odpady bytowe służą wyłącznie do gromadzenia drobnych odpadów komunalnych wytwarzanych w codziennym bytowaniu rodziny.

  4. Niedozwolone jest gromadzenie w pojemnikach na odpady śniegu , lodu , gorącego popiołu i żużlu , gruzu budowlanego , substancji toksycznych , żrących i wybuchowych oraz odpadów przemysłowych i medycznych ,

  5. Częstotliwość odbioru i wywozu odpadów komunalnych z pojemników odbywa się zgodnie z zawartą umową z firmą usługową, jednak nie rzadziej niż raz w miesiącu.

  6. Kategorycznie zabrania się spalania odpadów plastikowych i gumowych na terenie posesji . poza posesją oraz w urządzeniach grzewczych (piece) ,

  7. Dopuszczalne jest spalanie odpadów organicznych takich jak trawa , liście , gałęzie itp.


2. Odpady komunalne wielkogabarytowe :

  1. Odbiór odpadów komunalnych wielkogabarytowych odbywa się po zgłoszeniu przez właściciela posesji zapotrzebowania na ich wywóz do firmy usługowej .

  2. Wywóz odpadów wielkogabarytowych obywać się powinien przez firmę usługową w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia na koszt właściciela posesji .

  3. Gmina na wniosek mieszkańców może ustalić terminy wywozu odpadów komunalnych wielkogabarytowych dla danych wsi i przekazać je do firmy usługowej .

  4. Niedozwolone jest gromadzenie odpadów dużych w pojemnikach na odpady drobne w zabudowie wielorodzinnej .

3.Odpady użytkowe ( surowce wtórne )


    1. Właściciele posesji mogą zbierać i samodzielnie dostarczać na własny koszt surowce wtórne do punktów skupu ( butelki szklane i plastikowe , stłuczkę szklaną , makulaturę , folie , plastik itd. ).

§6. ZASADY GROMADZENIA ODPADÓW KOMUNALNYCH


    1. Na każdej zamieszkałej posesji i na której prowadzona jest działalność gospodarcza musi znajdować się co najmniej jeden pojemnik do gromadzenia odpadów stałych o określonej pojemności dostosowanej do ilości mieszkańców.

    2. Zgodnie z obowiązującymi normami ustala się wskaźnik nagromadzenia odpadów komunalnych na terenach wiejskich na 0,6 m3/M/r ( 50 litrów/M/miesiąc).

    3. W zabudowie indywidualnej gospodarstwa domowe jedno lub dwuosobowe powinny posiadać jeden pojemnik 110 litrowy .

    4. Osoby samotne , których posesje graniczą ze sobą , mogą zawierać wspólne umowy na odbiór odpadów z firmą usługową .

    5. W zabudowie indywidualnej gospodarstwa domowe trzy i więcej osobowe powinny posiadać pojemnik co najmniej 240 litrowy.

    6. W zabudowie wielorodzinnej ( bloki ) ilość wytwarzanych odpadów komunalnych ustala się zgodnie ze wskaźnikiem nagromadzenia odpadów na terenach wiejskich na 50 litrów/M/ miesiąc i ustala się wielkość pojemnika względem liczby mieszkańców .

    7. Zezwala się na posiadanie przez gospodarstwa indywidualne w zabudowie wielorodzinnej ( bloki ) pojemników 110 lub 240 litrowych .

    8. Jeżeli wielkość pojemników do gromadzenia odpadów jest niewystarczająca , obowiązkiem właściciela posesji jest zamówienie w firmie usługowej dodatkowego pojemnika z ponoszeniem kosztów odbioru odpadów .



§ 7. LOKALIZACJA I DOSTĘP DO POJEMNIKÓW NA ODPADY.


  1. Pojemniki na odpady komunalne powinny być ustawione w miejscach łatwo dostępnych zarówno dla mieszkańców jak i dla pracowników firm wywozowych .

  2. Pojemniki nie mogą być przyczyną utrudnień i uciążliwości dla mieszkańców i sąsiadów.

  3. Pojemniki muszą być ustawione na terenie posesji na równym i utwardzonym podłożu .

  4. W uzgodnionym dniu odbioru odpadów właściciel posesji ma obowiązek wystawienia pojemnika poza posesję celem sprawnego opróżnienia pojemnika ( określa to umowa zawarta z firmą usługową ) .

  1. Za utrzymanie w czystości miejsc wystawienia pojemników przy posesjach indywidualnych odpowiedzialny jest właściciel posesji natomiast przy budynkach wielorodzinnych odpowiedzialna jest firma usługowa .

  2. Wysokość opłat za odbiór i wywóz odpadów komunalnych oraz częstotliwość ich wywozu określa umowa zawarta pomiędzy właścicielem posesji a firmą usługową .


§8. ZASADY GROMADZENIA I WYWOZU ODPADÓW


  1. Właściciele posesji w miejscowościach gdzie znajduje się zbiorcza kanalizacja sanitarna mają obowiązek samoistnego przyłączenia nieruchomości do kanalizacji zbiorczej .

  2. W przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona konieczne jest wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków .

  3. Jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe .

  4. Każdy właściciel lub użytkownik nieruchomości wyposażonej w zbiornik bezodpływowy jest zobowiązany do jego opróżniania minimum raz w miesiącu żeby nie dopuszczać do zagniwania ścieków.

  5. Właściciele nieruchomości są zobowiązani do podpisania umowy z firmą usługową na wywóz ścieków ze zbiorników bezodpływowych i osadów ściekowych z przydomowych oczyszczalni ścieków.


  1. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego zbiornika bezodpływowego pracownicy Straży Gminnej zobowiązują właściciela nieruchomości do usunięcia uchybień w wyznaczonym przez nich terminie .


§ 9. TRANSPORT ODPADÓW.


  1. Transport odpadów przez firmy usługowe powinien być prowadzony w sposób nie zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego i nie powodujący zanieczyszczania terenu .

  2. Do transportu odpadów komunalnych stałych i ciekłych firmy usługowe są zobowiązane stosować samochody i sprzęt specjalistyczny zgodny z pozwoleniem .

  3. Firmy usługowe są zobowiązane utrzymywać samochody i sprzęt specjalistyczny do odbioru i wywozu odpadów w należytej czystości, prowadzić ich dezynfekcję i umieścić w sposób trwały swoje znaki firmowe ,

  4. Firmy odbierające i wywożące odpady komunalne stałe i ciekłe mają obowiązek ich wywożenia do legalnych składowisk odpadów lub oczyszczalni ścieków .


§10. POSTANOWIENIA OGÓLNOPORZĄDKOWE.


  1. Niedozwolone jest niszczenie elewacji budynków , ogrodzeń i innych obiektów , a także umieszczanie na nich plakatów , reklam , ogłoszeń oraz malowania haseł i rysunków na obiektach użyteczności publicznej.

  2. Umieszczanie plakatów , ogłoszeń i reklam jest możliwe tylko w miejscach do tego przeznaczonych i po uzgodnieniu z Urzędem Gminy .

  3. Zabrania się mycia pojazdów samochodowych poza myjniami.

  4. Zabrania się naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi w sposób zagrażający środowisku .


 
informacje udostępnił:Rafał Falkowski
data udostępnienia: 2006-03-22 11:17:38
ostatnia modyfikacja: Rafał Falkowski 2006-03-22 11:17:38 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 159936