Gmina Wałcz
78-600 Wałcz ul. Dąbrowskiego 8
  
     szukaj
strona główna | redakcja | rejestr zmian | statystyka | pomoc | administracja  
Biuletyn Informacji Publicznej
   
   
   
Ochrona Środowiska:
Decyzja RB GR 6134 (3) 2008 W SPRAWIE ŚRODOWISKOWYCH UWARUNKOWANIACH ZGODY NA REALIZACJE PRZEDSIĘWZIĘCIA - tucz trzody chlewnej (wieś Dobino)

 

RB GR 6134(3)2008                                  Wałcz  10.10.2008 r.

 

                                      D E C Y Z J A  

  

    o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację

                                     przedsięwzięcia .

 

Na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku  Kodeksu Postępowania Administracyjnego (Dz. U. Nr 98 , poz. 107 z 2000 r. wraz ze zmianami ) , art. 46 ust.1  pkt 2 , art. 46a ust.1 i 7 pkt 4 , art. 48 ust. 1 i 2 pkt 1 , art. 53 , art. 56  ustawy z dnia 27 kwietnia  2001 roku Prawo Ochrony Środowiska  (Dz. U. Nr 62 poz. 627 z 2001 r. ze zmianami) , a także § 2 ust. 1 pkt 43 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz.U.Nr 257, poz. 2573 ze zm.)  i art. 39 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U.Nr 142 poz. 1591 z 2001 r. wraz ze zmianami )

 

po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 lipca 2008 roku złożonego w Urzędzie Gminy Wałcz przez inwestora Pana Andrzeja Grzelaka zamieszkałego w Nowe Dwory 93 , 64-730 Wieleń w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na chowie trzody chlewnej w budynku chlewni położonej w obrębie wsi Dobino na działce nr 30/1  w gminie Wałcz

 

 

                                               O K R E Ś L A M

 

środowiskowe  uwarunkowania  zgody na  realizację  przedsięwzięcia

 

polegającego na tuczu trzody chlewnej w grupie wiekowej od warchlaka  do tucznika w ilości do 1.900 sztuk fizycznych tj. 133 DJP w 2 budynkach chlewni o powierzchni 1.800 m 2  położonych  na działce  o nr  geodezyjnym 30/1  w obrębie Dobino gm. Wałcz .

 

1.Opis , nazwa , rodzaj i miejsce przedsięwzięcia .

 

Planowane przedsięwzięcie – tucz trzody chlewnej prowadzony będzie w 2 istniejących budynkach  chlewni o łącznej powierzchni 1.800 m2 na działce o nr 30/1  położonej w obrębie wsi Dobino , należącej do wnioskodawcy , Przedsięwzięcie obejmuje obsadzenie 2 budynków chlewni warchlakami w ilości 1.900 sztuk fizycznych (133 DJP) .

Budynki chlewni mają powierzchnię po 900 m2  każdy, łącznie 1.800 m2. Płyta gnojowa służąca do przechowywania obornika ma mieć powierzchnię 335 m2 . Gnojówka gromadzona będzie w 2 istniejących zbiornikach o łącznej pojemności 40 m3 .Przed rozpoczęciem tuczu trzody chlewnej wnioskodawca ma obowiązek przeprowadzić badania szczelności 2 istniejących zbiorników na gnojowicę . Badania te ma przeprowadzić osoba mająca uprawnienia w tym kierunku. Wynikiem tego ma być protokół szczelności zbiorników. Jednocześnie wnioskodawca , zgodnie z ustaleniami zawartymi w raporcie , ma obowiązek wybudowania 2 nowych zbiorników do gromadzenia gnojowicy o łącznej pojemności 230 m3. Ścieki bytowe należy gromadzić w szczelnym szambie ekologicznym i okresowo dowozić je do najbliższej oczyszczalni ścieków .

Pasze sypkie należy przechowywać w silosie .Wydzielić miejsca postojowe dla pojazdów samochodowych oraz wydzielić i oznakować miejsce do gromadzenia padłych zwierząt. Padłe zwierzęta mają być gromadzone w hermetycznym pojemniku usytuowanym na twardym podłożu . Umowa na odbiór padłych zwierząt ma być podpisana z firmą specjalistyczną uprawnioną do odbioru i przewozu padliny .

 

2.Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji i eksploatacji , ze szczególnym uwzględnieniem konieczności ochrony cennych wartości przyrodniczych , zasobów naturalnych i zabytków oraz ograniczenia uciążliwości dla terenów sąsiednich .

 

Planowane przedsięwzięcie nie będzie znajdowało się na obszarach objętych ochroną przyrody na podstawie art. 35a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz.U.Nr 92, poz. 880 ze zm.) .

Przedsięwzięcie zlokalizowane zostanie na terenie i w budynkach wykorzystywanych dotychczas o tym samym profilu działalności (przez kilkanaście lat w budynkach tych prowadzony był tucz trzody chlewnej).Warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji polegać będą na segregacji odpadów powstałych w trakcie przystosowania terenu do działalności . Odpady powinny zostać wywiezione na najbliższe składowisko odpadów .

Przedsięwzięcie (tucz trzody chlewnej ) realizowane będzie na terenie gminy Wałcz we wsi Dobino , na jej obrzeżach , na którym to terenie nie  występują obszary cennych zbiorowisk roślinnych , siedlisk ptaków i zwierząt . W fazie eksploatacji warunki wykorzystania terenu pozostaną niezmienione. Jedynie zewnętrzne granice działki, wzdłuż ogrodzenia , powinny zostać obsadzone krzewami lub drzewami .

 

3.Wymagania dotyczące ochrony środowiska konieczne do uwzględnienia w trakcie realizacji przedsięwzięcia .

 

Zaopatrzenie w wodę następować będzie ze zbiorczego gminnego ujęcia  wody podziemnej , które zlokalizowane jest na działce gminnej we wsi Dobino . Ilość pobieranej wody do celów produkcyjnych i socjalnych mierzona będzie za pomocą wodomierza. Zobowiązuje się inwestora do minimalizacji zużycia ilości wody na cele produkcyjne.

Gnojowicę pochodzącą z produkcji tuczu trzody chlewnej  należy gromadzić w szczelnych , bezodpływowych zbiornikach .

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 13 czerwca 2003 roku w sprawie wymagań w zakresie pomiarów wielkości emisji (Dz.U.Nr 110 , poz.1057) przedmiotowe przedsięwzięcie nie podlega obowiązkowi wykonania pomiarów emisji zarówno ciągłych , jak i okresowych .Emisja zanieczyszczeń do powietrza nie będzie powodować przekroczeń standardów jakości powietrza poza teren , do którego wnioskodawca posiada tytuł prawny . W związku z powyższym nie przewiduje się potrzeby monitorowania jakości powietrza .

Emisja dźwięków  z terenu fermy nie może przekraczać dopuszczalnych norm emisji hałasu tj. w porze nocnej 45 dB (A)  , w porze dziennej 55 dB (A)

Wykorzystanie terenu w fazie eksploatacji nie może pogorszyć wartości przyrodniczych terenu (wody , powietrza i gleby) oraz wpływać uciążliwie na  tereny graniczące .Chów trzody chlewnej prowadzony będzie od klasy wiekowej warchlaka do klasy wiekowej tucznika w ilości do 1900  sztuk fizycznych tj. 133 DJP ).

Tucz trzody prowadzony będzie na ściółce płytkiej .Obornik i gnojowica, jako nawozy naturalne pochodzące z produkcji tuczu trzody chlewnej przeznaczone będą do nawożenia użytków rolnych w ilościach określonych w Kodeksie Dobrej Praktyki Rolniczej  w rotacji co najmniej czteroletniej . Na gruntach , na których stosowane będą nawozy naturalne (obornik, gnojowica) inwestor ma obowiązek sporządzić pisemne umowy z rolnikami ,

Obornik lub gnojowica przekazywane będą  przez wnioskodawcę rolnikom za pisemnym potwierdzeniem ich ilości .

Obornik należy przechowywać w miejscu wydzielonym , na płycie gnojowej o pow. 335 m2  , chroniąc w ten sposób środowisko przed zatruciem, minimalny okres przechowywania obornika na płycie gnojowej musi wynosić do 6 miesięcy .

Nadmiar gnojowicy gromadzony ma być i przechowywany w szczelnym zbiorniku o pojemności  umożliwiającej co najmniej 4 miesięczny okres przechowywania .

Nie wolno stosować płynnych i stałych nawozów naturalnych w bezpośrednim sąsiedztwie ( co najmniej 20 m ) strefy ochronnej źródeł wody , ujęć wody , brzegu zbiorników oraz cieków wodnych .

 

Prowadzić należy właściwą gospodarkę odpadami zgodną z ustawą o odpadach,  łącznie z ich segregacją.

Do gromadzenia odpadów komunalnych stosować pojemniki o odpowiedniej pojemności i należy posiadać umowę na odbiór odpadów komunalnych .

Istniejące obiekty inwentarskie mogą być użytkowane do tuczu trzody chlewnej wyłącznie po dokonaniu remontu , który zagwarantuje spełnienie wymagań  dobrostanu zwierząt i bezpieczeństwa dla ludzi .

Obiekty inwentarskie należy utrzymywać w należytym stanie sanitarnym i weterynaryjnym .

Jako ściółkę należy stosować słomę zbóż posiadającą największe właściwości sorpcyjne ( słomę żytnią ).

Przedsięwzięcie nie jest zlokalizowane na terenie obszaru Natura 2000.

 

4.Wymogi w zakresie przeciwdziałania skutkom awarii przemysłowych , w odniesieniu do przedsięwzięć zaliczanych do zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnych awarii .

W prowadzonym postępowaniu przedsięwzięcie polegające na tuczu trzody chlewnej nie stwarza zagrożenia powstania poważnej awarii przemysłowej .

 

5.Wymogi w zakresie ograniczenia trasngranicznego oddziaływania na środowisko.

W rozpatrywanym przypadku oddziaływanie transgraniczne nie występuje .

 

6.Stworzenie obszaru ograniczonego użytkowania .

Prowadzone przedsięwzięcie  nie wymaga stworzenia obszaru ograniczonego użytkowania .

 

                                           

                                        U Z A S A D N I E N I E

 

 

Postępowanie administracyjne prowadzone było w sprawie  wydania decyzji określającej środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację planowanego przedsięwzięcia , polegającego na tuczu trzody chlewnej od klasy wiekowej warchlaka do klasy wiekowej tucznika w ilości 1.900 sztuk fizycznych tj. 133 DJP w budynkach chlewni zlokalizowanej na działce nr 30/1 położonej we wsi Dobino  w gminie Wałcz .

 

Do wniosku załączono raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko .

Zgodnie z art. 46 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo Ochrony Środowiska , realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego oddziaływać na środowisko (określonego w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko  jest dopuszczalna wyłącznie po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia .

Wnioskowane przedsięwzięcie jest zakwalifikowane w § 3 ust.1 pkt 90 w/w rozporządzenia  jako mogące mieć negatywny wpływ na środowisko i jest zakwalifikowane do grupy II . dla którego sporządzenie raportu jest fakultatywne .

Jednak inwestor załączył już raport  na etapie składania wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Starostwo Powiatowe w Wałczu zażądało uzupełnienia raportu , co zostało uczynione przez wnioskodawcę .

W ocenie organu prowadzącego postępowanie oraz organów uzgadniających ,  raport złożony przez wnioskodawcę spełnia ustawowe wymagania .

Ogłoszenie Wójta Gminy Wałcz z dnia 4 sierpnia 2008 r. , o podaniu do publicznej wiadomości  informacji o złożonym wniosku i raporcie przez  Pana Andrzeja Grzelaka , zostało umieszczone na tablicy ogłoszeń  w Urzędzie Gminy , na stronie internetowej BIP  oraz przesłane zostało sołtysowi wsi Dobino , radnemu wsi Dobino  i stronom .

 

Pan Andrzej Grzelak , jako inwestor , zwrócił się do Wójta Gminy Wałcz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na tuczu trzody chlewnej w budynkach chlewni w Dobinie na działce nr 30/1 w gminie Wałcz .

Zamierzenie to zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 90b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko ( Dz.U.Nr 257 , poz. 2573 z późniejszymi zmianami ) zalicza się do inwestycji mogących znacząco oddziaływać na środowisko , w stosunku do których może być wymagane sporządzenie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko . W związku z tym wnioskodawca  sporządził raport oddziaływania przedsięwzięcia  na środowisko.

Raport ten został przesłany do Starostwa Powiatowego i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałczu celem jego zaopiniowania . Obydwie instytucje pozytywnie zaopiniowały raport

Opinie pozytywne wydane zostały jednak pod pewnymi warunkami . Sanepid w Wałczu w pkt 1 określił obsadę zwierząt w ilości 1.900 sztuk fizycznych, z czego 950 sztuk to warchlaki i 950  sztuk to tuczniki. W ocenie organu prowadzącego postępowanie opiniodawca miał zapewne na uwadze ilość sztuk fizycznych , które należy przyjąć do uśrednienia obliczeń emisji zanieczyszczeń na etapie sporządzania raportu . W żadnym wypadku nie można tego odnosić do ilości sztuk , którymi obsadzone będą chlewnie .

Zgodnie z raportem obsada zwierząt wynosi  1.900 sztuk fizycznych od grupy wiekowej warchlaka , które to będą tuczone do grupy wiekowej tucznika .Pozostałe punkty pozytywnej opinii Sanepidu od 2 – 7 są zrozumiałe i zostały wpisane w decyzję o uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia .

Starostwo Powiatowe w Wałczu w swojej opinii uzgodniło środowiskowe uwarunkowania w 7 punktach . Punkt 6 opinii należy rozpatrywać fakultatywnie i stosować wówczas , gdy emisja amoniaku na terenie działki byłaby wyczuwalna organoleptycznie (dodatek deodorantów do paszy ).

 

W przeprowadzonym postępowaniu , zgodnie z dyspozycją art. 53 POŚ , organ zobligowany został do zapewnienia możliwości udziału społeczeństwa .

Wypełniając powyższą dyspozycję organ podał do publicznej wiadomości informację o zamieszczeniu w publicznie dostępnym wykazie danych o wniosku o wydanie decyzji oraz o możliwości składania uwag i wniosków .

Termin składania wniosków wyniósł 21 dni , tj. od daty 06.08.2008 r. do 29.08.2008 r. W tym terminie wpłynęło 7 skarg i wniosków . Treść ich dotyczyła obszaru oddziaływania planowanego przedsięwzięcia , pogorszenia się komfortu życia , obniżeniu cen działek siedliskowych i spadku wartości już wybudowanych budynków mieszkalnych . Zebrane dowody w sprawie tj. wnioski i uwagi zgłoszone przez społeczność lokalną oraz zarzuty stron postępowania zostały przez organ rozpatrzone.

Na podstawie zgromadzonego materiału i informacji zawartych w raporcie oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz rozpoznania w terenie , nie można było przyjąć zasadności skarg i wniosków społeczeństwa wsi Dobino. Niektórzy, ze skarżących mieszkają w odległości około 800 metrów od planowej inwestycji . Wielu jest takich mieszkańców  , którzy zamieszkują ponad 800 metrów. Są też i tacy , którzy mieszkają ponad 2000 metrów ( Pan Paweł Sobolewski ). W związku  z tym argument o odorach , które cały czas będą wyczuwalne przez mieszkańców jest niezasadny . Odory z chlewni będą nasilały się okresowo podczas pompowania gnojowicy ze zbiorników i wywożenia obornika na pola . Jednak będzie to miało miejsce 2 - 3 razy do roku . Odory będą przenoszone z wiatrem północno – zachodnim , więc w tym kierunku  , w którym tereny są niezamieszkałe .

 

Wynika to z faktu , iż obszar oddziaływania przedsięwzięcia ograniczać się będzie do obszaru , na którym będzie realizowane przedsięwzięcie i do którego wnioskodawca posiada tytuł prawny .

Należy zauważyć , że na bieżąco informowano strony o postępie prac w sprawie wydania decyzji.

Pan Tomasz Gala , strona w postępowaniu , nie przybył do Urzędu Gminy celem zapoznania się ze zgromadzonymi dokumentami przed wydaniem decyzji , o czym był pisemnie poinformowany przez Wójta Gminy  (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach sprawy).

Pan Wacław Tuszyński , druga strona w postępowaniu  , bywał w Urzędzie dwukrotnie zapoznając się z dokumentacją . Pierwsza wizyta miała miejsce w dniu 1.08.2008 r. Po uzyskaniu informacji od pracownika Urzędu , zajmującego się tą sprawą , strona nie wniosła żadnych innych pisemnych zastrzeżeń i wniosków.

Druga wizyta Pana Wacława Tuszyńskiego miała miejsce 3.10.2008 r. Strona zapoznała się z dokumentami przed wydaniem decyzji i nie wniosła w terminie 7 dni żadnych wniosków  i zastrzeżeń .

Wypełniając dyspozycje art. 48 ust. 2 POŚ przed wydaniem przedmiotowej decyzji zwrócono się do Starostwa Powiatowego w Wałczu oraz do Powiatowego Inspektora  Sanepidu w Wałczu o uzgodnienie warunków realizacji przedsięwzięcia .

Jednostki te w swoich postanowieniach uzgodniły pozytywnie warunki realizacji inwestycji.

Treść uzgodnień została uwzględniona  w sentencji decyzji .

Dla terenu , na którym jest planowane przedsięwzięcie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego . Działka ta od kilkudziesięciu lat jest wykorzystywana pod produkcję rolniczą . Znajdują się na niej obiekty gospodarskie – chlewnie .

Po dokonaniu szczegółowej analizy organ badał, czy posiada wystarczające informacje , dostarczone zgodnie z wymogami art. 49 ust. 3 POŚ i stwierdził , że :

-         skala i rozmieszczenie przedsięwzięcia nie powoduje negatywnego oddziaływania na środowiska i jednocześnie zostanie utrzymana zasada zrównoważonego rozwoju gminy ,

-         na zajętym pod przedsięwzięcie terenie nie występują dobra mineralne , siedliska zwierząt , pomniki przyrody podlegające ochronie , jak również złoża surowców,

-         opisane technologie stosowane przy tuczu trzody chlewnej  nie wpłyną negatywnie na środowisko ,

-         przedstawione formy zabezpieczeń i rozwiązań chroniących środowisko są wystarczające .

 

Podsumowując na podstawie zgromadzonych danych stwierdzić należało, że realizacja planowanego przedsięwzięcia nie pociągnie za sobą negatywnego oddziaływania na środowisko przyrodnicze . oraz na zdrowie ludzkie .

W tym stanie rzeczy należało orzec jak w sentencji niniejszej decyzji .

W oparciu o art. 56 ust. 9 POŚ , decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wiąże organ wydający decyzję z wymienionymi w art. 46 ust. 4 pkt 2-9 POŚ .

Niniejsza decyzja została umieszczona  na stronie internetowej BIP oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy Wałcz .

 

                                    P O U C Z E N I E

 

Od niniejszej decyzji służy stronom odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koszalinie , za pośrednictwem Wójta Gminy Wałcz , w terminie 14 dni od daty otrzymania niniejszej decyzji .

 

 

                                                                   

                                                                     ...............................................

 

JM/JM                                                                     

 

 

Otrzymują :

1.Pan Andrzej Grzelak zam. Nowe Dwory 93 ,64-730 Wieleń

2.Pan Wacław Tuszyński zam. Dobino 71 , 78-600 Wałcz

3.Pan Tomasz Gala zam. Dobino 5b, 78-600 Wałcz .

4.a/a

 

 

                                    

                                                                                                    

 

 

 

 
informacje wprowadził:Rafał Falkowski
informacje wytworzył:
data ostatniej modyfikacji: 13 Października 2008 »
drukuj wyślij link  

 
. .
BIP - liczba wejść: 159928